Sorry, this item is not available in chosen language CS Delete
Na kole po Zlaté stezce okolo pohanských kamenů
Víte jak pohané uctívali život? Dozvíte se více na stezce kolem Strážného
Lenora-Zátoň-Horní Vltavice-Polka-Žďárek-Strážný-Hliniště-Lenora
Total length
41,5 km
Duration
3-4 hodiny
Terrain
lesní cesty, silnice,
Recommended period for visiting
jaro, léto, suchý podzim
Difficulty level
lehká
Marking
kombinace značené i neznačené trasy, natrasováno v Mapy.cz
How do you get to the start
autem nebo hromadnou dopravou do Lenory
How to get back
jedná se o okruh
Route description
Horní Vltavice vyrostla v místech bývalého brodu přes Vltavu, kde se i vybíralo mýto. Kaple z roku 1724 byla založena Adamem Františkem ze Schwarzenberku. Od roku 1728 stojí i budova fary. Do ní později jezdil herec Zdeněk Štěpánek. Na místním hřbitově je pochována i jeho manželka Soňa. V roce 1955 tady pomáhal zakládat místní amatérské divadlo. V roce 1957 byli ve zdejším kostele církevně oddáni Vladimír Ráž a Alena Vránová. Ministranty tehdy byli Martin a Petr Štěpánkovi. Hřbitov v Horní Vltavici s mnoha litinovými kříži inspiroval v srpnu 1946 nositele Nobelovy ceny za literaturu J. Seiferta k stejnojmenné básni. Technickou památkou je 35 metrů dlouhý most s dolní mostovkou, s železobetonovými oblouky šest metrů vysokými. Nedaleko mostu stojí kaplička sv. Jana Nepomuckého z druhé poloviny 18. století. Poblíž ní se nachází původní zemědělská usedlost s polovalbovou sedlovou střechou.
Ves Polka byla založena v roce 1745 nedaleko soutoku Poleckého potoka s Teplou Vltavou. Byla součástí tehdy tvořené sítě osad, jejichž obyvatelé zpracovávali dřevo z lesů. Na horním toku potoka byla postavena roku 1839 umělá vodní nádrž a potok byl upraven k plavení palivového dřeva. Cestou směrem na Knížecí Pláně asi 1,5 km od Polky vznikla kolem roku 1840 její menší část s šesti chalupami, které starousedlíci říkali Berg, za první republiky nazvaná Nová Polka. Stávala zde i obecní pec na chleba a pazderna. V roce 1900 koupil Jacob Kraus, majitel papírny na Františkově, statek na Polce k ubytování úředníků. Po stavbě hydroelektrárny ve Františkově potřeboval pro svou brusírnu dřeva energii a rozhodl se postavit další elektrárnu na Polce. V roce 1911 zakoupil tedy Jakob Kraus bývalý Paulův mlýn v Polce a tam byla v říjnu 1913 zprovozněna hydroelektrárna o výkonu 600 koňských sil. Vodní energie byla získána náhonem dlouhým 1,8 km se spádem 16 metrů, poháněla dvě vertikální Francisovy turbíny. Jedna poháněla generátor o výkonu 140 kW, druhá větší o výkonu 320 kW. Budova s funkční elektrárnou se dochovala v této podobě do současnosti a patří mezi nejvýznamnější technické památky na Šumavě.
Strážný vznikl v 17. století při Zlaté stezce. Původní osada byla zastavena domy volarského typu. V 19. století byla povýšena na městys s právem pořádat trhy. V letech 1780–1781 byl uprostřed vsi postaven kostel Nejsvětější Trojice, který byl ale bohužel v roce 1965 zbourán. Místo, kde kostel stál, bylo po roce 1990 alespoň pietně opraveno. Budova fary stojí dodnes. Na návsi je kamenná kašna. Dochovala se i kaple Panny Marie, postavená v 19. století západně od obce na Kamenném vrchu. Jihovýchodně od obce najdeme sypanou hráz rybníka z let 1543–1547, prolomenou roku 1587. Rybník postavený Petrem Malovcem chtěl v 19. století opravit knížecí lesník Ing. Josef Fischer, ale zůstalo jen u plánů. Po hrázi vede turisticky značená cesta. Nedaleko hráze roste žlutě kvetoucí upolín nejvyšší.
Pohanské kameny je název pro shluk kamenů na vrchu Homole západně od Strážného. Jde o příklad deskovité odlučnosti žuly. Podle pověsti i tvrzení některých psychotroniků se jedná se o obětní kameny. Pod skalou je i obětní mísa na krev nebo mísa sloužící k věštění budoucnosti z vodní hladiny. Badatel Schefczik připisoval rozmístění kamenů astronomickou funkci v době slunovratů.
Zaniklou osadu Horní Světlé Hory připomínají zbytky základů budov, teras či zplanělých ovocných stromů. Dole pod cestou stojí ruiny bývalé školy postavené roku 1798, přestavěné v roce 1910. Stávalo zde 68 domů s 353 obyvateli, knížecí pila, Adolfova pila v údolí.