Výlety z Kvildy
Edice tipů na výlet Národního parku Šumava.
Kvilda se nachází na křižovatce cest a turistické trasy se odtud rozbíhají na všechny strany. Středu obce dominuje kostel v. Štěpána, pobitý šindele k ochraně proti bičujícím děsťům i sněhu. O minulosti Kvildy i trvdném životě jejích obyvatel se dozvíte v Muzeum Kvildy a Bučiny (v budově obecního úřadu). Záchytné parkoviště najdete uprostřed vesnice, a dále na obou stranách obce.
Kvilda leží uprostřed Šumavských plání, které mají nadmořskou výšku asi 1000 m n. m. a nad ně vyčnívají již pouze zaoblené vrcholky hor, které se z původních "čtyřtisícovek" vlivem eroze snížily na dnešních max. 1315 m (Černá hora). Pověstmi opředená rašelniště, navíc dobře známá díky "králi Šumavy", představují pro každého "zrádné a nebezpečné bažiny", ale ve skutečnosti ukrývají předeším pravé přírodní klenoty.
Tipy na výlety
K pramenům Vltavy
Vltava, česká národní řeka, pramení na úbočí Černé hory v nadmořské výšce 1190 m. Zprvu se zve Černým potokem, od Borových Lad a pak Teplou Vltavou a od soutoku se Studenou Vltavou až do Mělníka je Vltavou bez přízviska.
Sem jsme došli/dojeli víceméně po rovině, ale dále stoupáme na Bučinu, odkud dohlédneme až k Alpám. Z původní vesnice nic nezůstalo, ale najdete zde obnovenou kapličku, zdařilou napodobeninu "železné opony" u hotelu Alpská vyhlídka a venkovní prezentaci regionu v informačním pavilónu Národních parků Šumavy a sousedního Bavorského lesa. Zpět na Kvildu opět po asfaltu - 7 km. V letních měsících zde jezdí na zpáteční trase Zelené autobusy Národního parku.
Okruh kolem Jezerní slati
Kvilda leží v nadmořské výšce 1065 m, a tím se stává nejvýše položenou obcí v České republice Šumavské pláně jsou významnou pramennou oblastí mnoha českých potoků a řek. Místním specifikem je navíc nepropustné podloží a zvýšené množství srážek - to jsou důvody, které zde vedly ke vzniku rozsáhlých rašelinišť. Tři kilometry od Kvildy dojdeme po dřevném chodníku do středu Jezerní slati. Drsné podmínky dokládá zde i nejnižsí naměřená teplota, a to - 41,5 stupňů Celsia v roce 1987. Malebné horské vesnice prezentují Horská Kvilda a Filipova Huť.
Na Staré Hutě a okruhem zpět
Z Vilémova, nejmalebnější části Kvildy, vede cesta přes hluboce zažíznuté údolí říčky Olšinky až na rozcestí Na Starých Hutích. Pokračujeme dále tmavými smrčinami, které jsou typické pro většinu Šumavy, protože smrk nejlépe odolává zdějšímu chladnému a vlhkému klimatu. Projdeme areálem unikátního návštěvnického cestra s výběhem pro jeleny (otevřeno od roku 2015). Na veřejnou silnici přijdeme v místě zvaném U Tremlů (obnovená Boží muka) a na Kvildu je to, co by kamenem dohodil.
Další zajímavosti a informace naleznete na přiloženém letáčku, který si můžete pohodlně stáhnout i do svého mobilního zařízení, a tak můžete mít tyto infomarce vždy po ruce.
Vydala Správa Národního parku Šumava v roce 2016, autor: Josef Štemberk