Za filmem po Budějovicku
České Budějovice i Hlubokou nad Vltavou můžete vidět v mnoha filmech. Při procházce touto oblastí se Vám nejeden vybaví. Vydejte se s námi po filmové stezce Budějovickem a poznejte místa, která jste jistě již mnohokrát spatřili ve známých českých filmech, pohádkách či reklamách.
Popis trasy
České Budějovice
České Budějovice proslavil kromě divadla Járy Cimrmana například i dobrý voják Švejk ve filmu Poslušně hlásím. V Budějovicích se také odehrává téměř celý filmový debut Jirky Mádla, Pojedeme k moři, a natáčelo se zde i několik reklam a seriál Cirkus Bukowsky. K dalším filmům se řadí např. Tichý společník, Pyšná princezna nebo Drahé tety a já.
Na budějovické náměstí úspěšně dorazil nejslavnější voják Švejk, sluha poručíka Lukáše v oblíbeném českém filmu Poslušně hlásím. V budějovické scéně byl vyobrazen městský trh s dominantou města, Černou věží, v pozadí. Českobudějovické náměstí si také částečně zahrálo ve filmu Hostel 2, kdy se v záběru objevila část Samsonovy kašny. (video ZDE)
Roh Krajinské a Piaristické ulice posloužil jako nádherná noční kulisa pro natáčení reklamy na Ferrero Rocher. (video ZDE)
Náměstí Přemysla Otakara II. je středobodem historického centra Českých Budějovic o rozloze přesně jednoho hektaru. Renesančně-barokní zástavba čtvercového náměstí s původně renesanční radnicí a Samsonovou kašnou uprostřed je jedním z nejmalebnějších míst Českých Budějovic. Na náměstí a v jeho docházkové vzdálenosti se nachází mnoho krásných kaváren a restaurací s vyhlášenou kuchyní.
Dominanta Českých Budějovic, Černá věž, je oblíbeným výletním cílem většiny návštěvníků Českých Budějovic. Nedaleko Černé věže se nachází například Alšova Jihočeská galerie nebo Jihočeská filharmonie. Spolu s Jihočeským divadlem, Jihočeským muzeem a řadou dalších akcí konaných v Českých Budějovicích tvoří významné kulturní centrum města, které rozhodně stojí na to navštívit a zažít.
Film Jiřího Mádla Pojedeme k moři se odehráva v mnoha částech Českých Budějovic. Filmovou školu ztvárnila škola v Kubatově ulici, rodina bydlela v samotném centru v České ulici, č.p. 10 a část filmu se natáčela i v centru Arpida nedaleko Vrbesnkých rybníků. Na nádherném okraji Budějovic, které je chráněnou přírodní rezervací. (video ZDE)
Česká ulice je součástí malebného historického centra vyhlášeného v roce 1980 městskou památkovou rezervací. Z České ulice už je to coby kamenem dohodil ke slepému rameni Malše, odkud vyplouvá lodička sv. Rozálie na své pravidelné plavby histrickým centrem nebo třeba až na prohlídku do pivovaru Samson.
Seriál České televize Cirkus Bukowsky vypráví příběh hrdiny Nestora Bukowského (Pavel Řezníček), zmítaného nepřízní osudu a úkladných intrik. Nestor má velký problém, sebevražda jeho milenky se totiž začne jevit jako vražda. Hrdina přichází o práci, manželku i domov a navíc po něm jde zarputilý kriminalista Kuneš (Hynek Čermák), který musí zároveň bojovat se svými vnitřními démony a nastoupit na protialkoholní léčbu. V opačném případě mu hrozí vyhazov z práce. Přes počáteční vzájemné antipatie je brzo jisté, že dotyční musí spojit své síly a pustit se do pátrání na vlastní pěst. (video ZDE)
Vodácký areál Lídy Polesné, který sousedí s přístavištěm v Českém Vrbném, je oblíbeným centrem vodních sportů. V letní sezóně lze v areálu zapjůčit kánoje na divokou vodu či paddle boardy na klidnou hladinu řeky. Z přístavu je možné vydat se na plavbu výletní lodí do Českých Budějovic nebo třeba Hluboké nad Vltavou.
Dostupnost a parkování:
- České Budějovice jsou středobodem regionu a jsou tak skvělým výchozím bodem pro návštěvu celých jižních Čech i rakouského příhraničí. České Budějovice jsou frekventovaným dopravním uzlem, je proto možné je navštívit vlakovou i autobusovou dopravou. V Českých Budějovicích lze parkovat na záchytném parkovišti Jírovcova, odkud dále pokračuje zdarma spoj hromadné dopravy do centra, nebo přímo v centru města za vyšší poplatek a s omezenou kapacitou parkovacích míst.
Hluboká nad Vltavou
Hluboká nad Vltavou byla místem mnoha filmů. Například na golfovém hřišti se natáčel Pan Tau, v podzámčí se točily Babovřesky (vila tety Trůdy) a na zámku se rozjíždí velký seznam českých a zahraničních filmů. Výběrem uvádíme např. opět Pan Tau, Tři bratři, Pyšná princezna, Underworld, Jezerní královna, Au Pair II aneb Pohádka pokračuje, Šípková Růženka, Dýmky nebo Nejlepší přítel.
Vila Adamovy tety Trůdy, kterou po sobě Trůda zanechala ve filmu Babovřesky a ve které Adam bydlel, se nachází v Hamrech nedaleko Hluboké nad Vltavou. (video ZDE)
Trůdina vila je umístněna poblíž stezky, která vede malebným údolím řeky Vltavy. Stezka je vhodná pro cyklisty i pěší, nabízí navíc i možnost výletní plavby, zapůjčení lodě, či nově otevřenou ferratu.
Zámek Hluboká inscenoval v mnoha českých i zahraničních pohádkách (Tři bratři, Jezerní královna, Šípková Růženka) a filmech. Asi nejznámější pohádkou je Pyšná princezna, v níž zámek posloužil jako sídlo Půlnočního království. Objevil se i v zahraničních inscenacích jako Underworld: Krvavé války, Au Pair II. aneb pohádka pokračuje nebo Rytíři ze Šanghaje. (video ZDE)
Zámek Hluboká nad Vlavou je celoročně přístupný a nabízí několik variant prohlídek.
Ve spodní zahradě zámku bylo filmové jezírko, do kterého spadla princezna Krasomila v pohádce Pyšná princezna. (video ZDE)
Zámek je obklopen rozsáhlou zámeckou zahradou, z níž horní čast je celoročně otevřená a vhodná k procházkám, spodní část je omezena otevírací dobou a rozhodně stojí za návštěvu.
Werichova lavička u Munického rybníka
Odpočinkové rybářské místo Jana Wericha, aneb pana Violy, v pohádkovém seriálu Pan Tau a Claudie. Munický rybník si zahrál i v dětském filmu Chobotničky z druhého patra ve scéně, kdy Jiřina Jiráskova kvůli leknutí z chobotniček spadla z kola. (video ZDE)
Munický rybník se nachází v těsné blízkosti Hluboké nad Vltavou a je tak ideální výchozím bodem pro cykloturistiku či jen procházky po hrázi rybníku. Po hrázi Munického rybníku se lze dostat až do ZOO Hluboká nebo vás do ní doveze lodička z přístavu nacházejí se nedaleko Werichovy lavičky.
Dostupnost a parkování:
- Hluboká nad Vltavou se nachází 11 km od Českých Budějovic, odkud jezdí pravidelná autobusová doprava; parkování je možné na placeném parkovišti v městě Hluboká nad Vltavou (odtud možnost dopravy vláčkem, nebo pěšky)
Dobčice
Dobčice a jejich okolí proslavila Troškova trilogie Babovřesky. Málokdo však ví, že se zde natáčelo i filmové zpracování Dvořákovy opery Šelma sedlák nebo povedená reklama na české brambůrky Bohemia chips s Jirkou Mádlem.
Pohádková jihočeská vesnička posloužila jako filmová kulisa pro Troškovu trilogii Babovřesky. Velká část děje této filmové komedie se odehrává na návsi v Dobčicích, kde měl také farář Šoustal svou faru. O kousek níže pod farou bydlel starosta Stehlík se svou rodinou. Filmový obecní úřad a hospoda sídlily v nedalekém Záboří. Dobčická náves polsoužila také jako malebná kulis pro reklamu na Bohemia chips s Jirkou Mádlem. (video ZDE)
Území, kde se natáčely Babovřesky je protkané malebnými vesnicemi s prvky selského baroka. Jednou z nich je i vesnice Holašovice, která je od roku 1998 na seznamu světového dědictví UNESCO. O 3 km dále směrem od Budějovic stojí za to navštívit Ekofarmu s minipivovarem a penzionem Horní Chráštany. Klidné prostředí ekofarmy je ideální pro rodiny s dětmi nebo milovníky pivní turistiky.
Dostupnost a parkování:
- Dobčice jsou dostupné linkovou autobusovou dopravou z 20 km vzdáleného krajského města České Budějovice. Ve vsi lze pohodlně krátkodobě parkovat.
Vltavotýnsko
Lokalita Týna nad Vltavou je "rodné" město především filmové komedie Kameňák, jehož první tři díly tu natáčel režisér Zdeněk Troška. Ten zvolil pro svou pohádku Čertova nevěsta i nedalekou oblast krásného údolí Židovy strouhy.
Děj filmu Kmeňák postavený na základě vtipů byl usazen do jihočeského Týna nad Vltavou. Na Železném mostě nad řekou pobíhala Kropáčková, na náplavce stojí dům Václava Vydry alias náčelníka Pepy. (video ZDE)
Při návštěvě Týna stojí za to navštívit jednu z největších sbírek Vltavínů, vltavotýnské podzemí nebo přírodovědné muzeum Semenec. Nedaleko Přírodovědného muzea Semenec se nachází jedna z nejnižších českých rozhleden, o to krásnější výhled na řeku Vltavu se vám z ní však naskytne. V samotném Týně pak doporučujem využít možností řeky Vltavy, například vyhlídkovou plavbu po řece, či zapůjčení šlapadel a paddle boardů v Kácovské věži.
Hezkou procházkou z Týna nad Vltavou je možné dojít třeba až na soutok Vltavy a Lužnice, kameňákového filmového místa, kde chlapi chytali ryby nebo měl rande nový tělocvikář. (video ZDE)
Nad soutokem Vltavy s Lužnicí u rozhledny Semenec začíná i končí naučná sstezka Semenec, Trasa má celkovou délku 5 910 metrů a 10 zastavení s informačními tabulemi. Okolí Týna je typické krásnými vyhlídkami na řeku, v nedaleké obci Neznašov se nachází hned dvě.
Židova strouha je považována za jedno z nejromantičtějších míst v Česku. Oblíbili si ho i čeští filmaři. Například Zdeněk Troška, který zde natáčel svou pohádku Čertova nevěsta. Kvůli pohádce mezi skalami vyrostl dokonce i strašidelný mlýn plný pavučin, který v údolí strouhy v reálném světě nenajdete. V Židově strouze natáčel také režisér Josef Pinkava ještě černobílý film Metráček. (video ZDE)
Dostupnost a parkování:
- Do Týna nad Vltavou jezdí pravidelná autobusová doprava z Českých Budějovic i z Prahy. Parkovat je možné
- Městečko Bechyně je snadno dostupné vlakovou i autobusovou dopravou. Parkovat lze na bechyňském náměstí, kde je na výběr hned z dvou turistických informačních center.
- Ideálním výchozím bodem pro procházku řibližně 20 km dlouhým vodním tokem je obec Bzí.