K rodišti Záviše z Falkenštejna

Trasa své návštěvníky zavede do míst, kde se podle jedné z verzí narodil slavný Vítkovec rytíř Záviš z Falkenštejna. Příjemná lesní stezka do Milevska kolem starobylých mohyl, rybníků a poutního kostela v Sepekově. 

Stáhněte si trasu včetně mapy v PDF.

Celková délka

11,6 km nebo 18 km

Časová náročnost

3:15 nebo 5 h

Terén

Lesní a polní cesty, asfaltová silnička

Fyzická náročnost

Lehká

Značení

ANO

Popis trasy

Výlet začneme na nádraží v Božejovicích, kam se dostaneme z Tábora či Milevska. Červená značka, která nás provází až do Milevska, nás zavede přes les k pěknému kostelíku sv. Václava v Hodušíně. Pokocháme se výhledem na okolní kopce a vydáme se lesem dál po červené k hradišti Skalice a starým mohylám. Na hradišti stály zbytky tvrze, kde se prý narodil jeden z nejznámějších Vítkovců Záviš z Falkenštejna, milenec královny Kunhuty. 

Po červené sejdeme k rybníku Chobot na říčce Smutná a dojdeme do Sepekova, kde stojí nádherný poutní kostel Jména Panny Marie. Poslední úsek cesty nás zavede kolem rybníků do Milevska na vlak. Ti, kdo mají dost sil, se z křižovatky u rybníka Pytlák ještě vydají po žluté značce kolem města ke skvostnému Milevskému klášteru, který je nejstarším klášterem v jižních Čechách, a odtud centrem města na nádraží.

Zajímavosti na trase

Hodušín - V Hodušíně spatříte významný raně gotický kostel sv. Václava ze 13. století s nástěnnými malbami ze 14. století. Z návrší u kostela je pěkný výhled na okolní kopce a krajinu kolem Milevska s dominantou vrchu Bečov.

Mohyly v lese Chlum - Mohyly v lese Chlum najdete cca po 1200 m od vstupu do lesa asi 300 m vlevo od červené značky. Ukrývaly hroby ze střední doby bronzové nebo doby halštatské. Dle archeologických nálezů jich tu bylo 76. Jde o jeden z nejzajímavějších pravěkých mohylníků v jižních Čechách. 

Rybník Chobot, hrad Skalice a přírodní památka Smutný - V lese nad rybníkem Chobot stával hrad Skalice. Podle historiků jde o jedno z možných míst, kde se narodil Vítkovec Záviš z Falkenštejna, jeden z nejmocnějších pánů z Růže, který byl nakonec popraven před hradem Hluboká. Zalesněný vrch dodnes nese název Skalice. Můžete si odpočinout na hrázi rybníka Chobot, jehož název je jistě odvozen od jeho tvaru. Rybník leží na říčce Smutná, která se u Bechyně vlévá do Lužnice. Asi 2 km od hráze rybníka jsou meandry říčky chráněny jako přírodní památka Smutný. 

Sepekov - Dominantou obce je významný barokní poutní kostel Jména Panny Marie, který byl vystavěn na místě starší kaple v letech 1730–1733 po-dle návrhu architekta rakouského původu Tomáše Haffeneckera. Kostel obklopený ambitem se čtyřmi kaplemi dodnes ukrývá pozdně gotický deskový obraz Panny Marie Sepekovské i poutavou freskovou výzdobu od Siarda Noseckého. Kostel připomíná chrám na Svaté Hoře u Příbrami, a tak je někdy označován jako „jihočeská Svatá Hora“.

Klášter Milevsko - Milevský klášter patří k nejhodnotnějším románským památkám v Čechách. Je nejstarším klášterem a jedinou románskou bazilikou v jižních Čechách a zároveň jde o jednu ze tří nejcennějších románských staveb u nás. Navštívit můžete hned dva prohlídkové okruhy.

Milevsko - Muzeum maškar - Starobylé městečko Milevsko vyrostlo nedaleko premonstrátského kláštera. Město se může pochlubit dlouhou maškarní tradicí, pořádají se tu největší masopustní průvody v ČR. Navštívit tu můžete Muzeum milevských maškar, které je prvním muzeem svého druhu u nás. Expozice ukazuje slavné maškary, uvidíte zde film o historii maškar a děti si mohou namalovat vlastní masku.