Z Lipna nad Vltavou na Medvědí horu a zpět

Lipno nad Vltavou leží na levém břehu Lipna těsně u přehradní hráze ve výšce 680 m. n. m. Jeho historie sahá až do 16. století. Trasa vede na Medvědí horu (934m.n.m.), která dostala název podle medvědů, kteří zde přirozeně žili.

Stáhněte si trasu včetně mapy v PDF.

Celková délka

7,7 km (tam a zpět)

Časová náročnost

3 hodiny

Terén

Členitý nezpevněný terén uprostřed smíšeného lesa, kořeny, kameny.

Fyzická náročnost

Náročnější výstup a sestup výhradně pro pěší, nutná pevná obuv.

Značení

ANO

Jak se dostanete na začátek

Do Lipna nad Vltavou autem (parkovat je možné před infocentrem v Lipně nad Vltavou nebo na parkovišti u hráze přehrady na pravém břehu – zde lze také zahájit trasu) nebo veřejnou dopravou.

Popis trasy

Od Klientského informačního centra v Lipně nad Vltavou se vydejte po modré značce k přehradní hrázi a za ní odbočte doleva na parkoviště u přehrady (zde lze také alternativně zahájit trasu).  Přechodem silnice vedoucí do Loučovice vstoupíte do lesa. Po cca 350 metrech od vstupu do lesa dorazíte k odbočce na Godošovu Poustevnu, k níž vede cesta dalších cca 300 metrů lesem přes kameny. Následně je nutné vrátit se zpět k odbočce. Dále pokračuje prudší stoupání cca 500 metrů k Čertovu kopytu. Kvůli těžbě v lese, která odstranila několik stromů s modrou značkou, je místy hledání cesty intuitivní, ale vyšlapaná stezka je dobře vidět i bez značky. Od Čertova kopyta se otvírá překrásný výhled na přehradu Lipno. Následující zhruba kilometrové stoupání vede k další pěkné vyhlídce na Lipno U Medvědí stěny. Na vrchol Medvědí hory ve výšce 943 m n. m. už je to odtud jen kousek. 

Zpět do Lipna nad Vltavou se můžete vrátit stejnou trasou po značené modré. Dále je možné pokračovat po modré k nejbližšímu rozcestí s Medvědí cestou a odtud neznačenou cestou sestoupat lesem k Novým Domkům a po lipenské cyklostezce se podél vody vrátit do výchozího bodu. Tato trasa ale již není značená, a proto není započítána do tohoto výletu, nabízí se pouze jako alternativní.

Zajímavosti na trase

Lipno nad Vltavou - Dnešní obec, která se rozkládá nad začátkem Lipenské údolní nádrže, se dříve nacházela v údolí Vltavy. Původní osada patřila do panství Vyššího Brodu a stejně jako mnohá okolní sídla se řadila k malým dřevařským osadám, v nichž žili dělníci zabezpečující plavení dřeva po Vltavě. K zásadní změně obce došlo v polovině 20. století, kdy byla mezi roky 1952 a 1959 vybudována vodní nádrž Lipno. Obec se stala moderním centrem cestovního ruchu s infrastrukturou světové úrovně sloužícím všem věkovým kategoriím. Disponuje výbavou pro téměř všechny vodní sporty včetně přístavu pro 130 lodí a nádhernými plážemi. Pro cyklistické a in-line výlety je k dispozici osvětlená pobřežní stezka nebo krásné hřebenové trasy nad Lipnem. Dominantou Lipna nad Vltavou je Stezka v korunách stromů a Království lesa. Oblíbené jsou i dvě celoroční bobové dráhy. Pro lyžaře je k dispozici Ski Areál Lipno s 12 kilometry sjezdových tratí a desítky kilometrů běžeckých stop.

Godošova Poustevna (761 m n. m.) - O poustevně vypráví pověst následovně: na Uhlířském vrchu (dříve Cikánském) se koncem 17. století usídlili cikáni. Postupem času se stali pro celý kraj pohromou. Byli mezi nimi i Godoš a jeho milá Manda. 25. května 1715 obklíčilo cikánský tábor vojsko, došlo k přestřelce a 13 obyvatel tábora přišlo o život. Manda byla zraněna. Po několika letech zranění podlehla a Godoš se odstěhoval do Porýní. Posléze začal pravidelně navštěvovat její hrob. Když zestárl, nastěhoval se do Poustevny, kde trávil vždy celé léto. Jednoho dne ho nalezli mrtvého a na jeho přání ho pochovali vedle Mandy v Loučovicích u zdi kostele sv. Oldřicha.

Čertovo kopyto (782 m n. m.) - Čertovo kopyto je zajímavý skalní útvar, jenž dostal svůj název podle tvaru nejvyšší části skály, která opravdu připomíná kopyto. Někdy je tato lokalita označována také jako Cikánský hrad, což má souvislost s pověstmi o cikánech. Z místa je nádherný výhled na lipenskou nádrž i obec Lipno nad Vltavou.

Medvědí hora (934 m n. m.) - Medvědí hora u Loučovic může být hezkým cílem pěší túry nebo výletu na horském kole. Na horu je možné vystoupat buď z Loučovic, nebo od hráze lipenské přehrady po modré turistické značce. Samotná hora dostala název podle medvědů, kteří zde přirozeně žili. Území je součástí Přírodního parku Vyšebrodsko a tvoří ho zbytek horského smíšeného lesa s četnými sutěmi, skalkami a balvany. Dominantní dřevinou je zde buk a lesy jsou bohaté ptactvem, což přináší pozorovatelům ptáků a milovníkům přírody zvláště v jarních měsících úžasné zážitky z ptačích koncertů. Můžete zde potkat pěnkavu obecnou, pěnici černohlavou, střízlíka obecného, kosa černého, sýkoru uhelníčka nebo holuba doupňáka. Hnízdí zde také jestřáb lesní a datel černý. Výhled z vrcholu hory do okolí je mírně omezen vzrostlou zelení.