Romantickou stezkou kolem Borotína

Jistebnická vrchovina – romantická krajina zelených kopců, luk a kouzelných výhledů se stala inspirací pro takové muže, jako byli Vladislav Vančura, Oskar Nedbal, nebo Karel Hynek Mácha. Toulky nezkaženou přírodou zavedou od pověstmi opředené zříceniny Borotín až na vrch Dehetník.

Stáhněte si trasu včetně mapy v PDF.

Celková délka

18 nebo 11 km

Časová náročnost

5:20 nebo 3:20 h

Terén

Lesní cesty, polní cesty, asfalt.

Fyzická náročnost

Lehká

Značení

ANO

Popis trasy

Toulky nezkaženou přírodou vás zavedou od pověstmi opředené zříceniny hradu Borotín až na vrch Dehetník. Trasa má dvě varianty. Delší trasu začnete v Sudoměřicích u Tábora na železniční stanici. Odtud se vydáte po žluté značce. Po 1,3 km dojdete na křižovatku Černý les, kde zahnete doleva a pokračujete po červené značce. Ta vás po 2 km zavede lesem a následně po silnici a polní cestou ke zřícenině hradu Borotín. U hradu začíná kratší okruh a obě cesty pokračují společně. Vydáte se po modré polní cestou pod hradem. Po 1,3 km odbočíte na neznačenou polní cestu doleva, která vás dovede na romantickou silničku v lukách skrz Nový Kostelec až na křižovatku pod kostelem Narození Panny Marie zvaným Kostelec. Vydáte se doprava a po 100 m narazíte na žlutou značku, která uhýbá za kostelem vpravo polní cestou. Po ní dojdete přes vrch Bukovec až do osady Pikov. V Pikově se vydáte doleva po cestě značené červenobílým trojúhelníkem – jde o Stezku přes vrch Dehetník. Po ní překonáte nejvyšší kopec Borotínska a dostanete se do Kamenné Lhoty. Zde odbočíte vpravo a po modré značce dojdete do Borotína. Na rynku se vydáte po naučné stezce J. E. Kypty, jež vede zpět k hradu. Ti, kteří se vydali na delší okruh, budou místo k hradu pokračovat po silnici kolem školy směr Sudoměřice. Za obcí ze silnice odbočí doleva na polní cestu. U blízkého statku pokračují vpravo až do osady u Šeborova mlýna. Za osadou se vydají doleva lesem na křižovatku Černý les a zpět do Sudoměřic.

Zajímavosti na trase

Hrad Borotín, zvaný Starý zámek - Zakladateli hradu byli ve druhé polovině 14. století pravděpodobně páni z Landštejna. Romantické místo nad rybníkem prý zaujalo i básníka Karla Hynka Máchu a jeho návštěvu na hradě připomíná pamětní deska. Najdete zde také sochu bílé paní, která se tu podle pověsti stále zjevuje.

Barokní hospodářský dvůr Borotín -Kulturní památka, která prochází postupnou náročnou rekonstrukcí, se nachází hned naproti hradu. Je dějištěm kulturních akcí, např. oslav Velikonoc a dožínek. V současnosti je opravena vstupní brána a jižní křídlo s typickým barokním štítem.

Kostelec - Kostel Narození Panny Marie z 12.století je nejstarším kostelem na Táborsku. Díky jeho poloze je výrazným orientačním bodem. Podle pověsti zde založili původní rotundu čeští Lechové vracející se z Řezna roku 845. Později kostel získal románskou věž a gotickou chrámovou loď. Byl obehnán hradbou, která tvoří základ zdi současného hřbitova.

Dehetník - Na dominantu Jistebnické vrchoviny (680 m n. m.) vás zavede Naučná stezka přes vrch Dehetník. Tajemný kopec prý ukrývá dávný menhir, který vypadá jako hlava člověka s rameny. Za kopcem můžeme najít cestu ke svěcené studánce.

Kamenná Lhota - V obci se nachází zámeček, který hostil nejednu slavnou osobnost, např. spisovatele Vladislava Vančuru a spisovatele Karla Nového. Inspiraci zde našel také hudební skladatel Oskar Nedbal, když komponoval operetu Polská krev. Dnes je zámeček v soukromém vlastnictví.

Městys Borotín - Jedna z nejstarších obcí Táborska. Již roku 1333 byl Borotín povýšen na městečko. Obdivovat můžete malebný „rynek“ s barokními štíty. V jednom z domů se narodil skladatel a pedagog Jan Evangelista Kypta, po jehož stopách se můžete vydat naučnou stezkou.