Sedláčkova stezka

Sedláčkova stezka je turistická cesta vedoucí podél řeky Otavy z Písku až na Zvíkov. Stezka v délce 25 km byla vybudována v letech 1924–1928 a je pojmenována po Augustu Sedláčkovi, profesorovi, historikovi a vášnivému turistovi.

Stáhněte si trasu včetně mapy v PDF.

Celková délka

25 km

Časová náročnost

Jednosměrná trasa pro pěší: 4:30 h.

Terén

Asfalt, šotolina, lesní a polní cesty.

Fyzická náročnost

Středně náročná 

Značení

ANO

Popis trasy

Severní část je zaplavená Orlickou přehradou, proto stezka byla přeložena výše nad údolí. Dnes je většinou její trasa vedena po levém břehu (červená turistická značka), též je po ní vedena evropská dálková trasa E10. Od roku 2006 je Sedláčkova stezka v modifikované trase o délce 35 km renovována jako cyklostezka č. 1225 pro smíšený provoz pěších turistů i cyklistů a některé úseky jsou asfaltovány. Trasu lze absolvovat tam i zpět, aniž byste se vraceli po stejné trase.

Zajímavosti na trase

Město Písek - V Písku najdete nejstarší most v České republice. Pochází ze 13. století a je téměř o 100 let starší než Karlův most v Praze. Dále můžete navštívit unikátní technické muzeum, které se nachází ve funkční vodní elektrárně z přelomu 19. a 20. století. Exkurzi je možné podniknout v Zemském hřebčinci. U Sulana – oblíbené místo, kam se z centra dá snadno dojít či dojet, jak na kole ta bruslích. Na místě je hostinec, hřiště. Písečtí sem chodí v parném létě na chlazené nápoje a večer na grilované makrely.

Plynová lávka - Lávka dnes již neslouží už svému účelu, ale dává možnost suchou cestou překonat Otavu. Z lávky je i příjemný pohled na řeku a pokud je Orlická přehrada naplněna, řeka zde již je klidná, jezerní.

Jistec - Místní část obce Vráž, roce 2011 zde trvale žili 3 obyvatelé. V lokalitě je ně-kolik starých chalup a statků. Nejbližšími osadami jsou Dědovice s přírodní rezervací Dědovické stráně (bohatá květena). Z obou stran vedou k Jistci silnice, protože zde kdysi býval přívoz, a dokonce se plánovalo i přemostění řeky Otavy.

Vráž - Obec Vráž je známá hlavně díky lázním, které se nachází ve zdejším zámku. Léčí se zde srdeční a pohybové onemocnění. V celé obci je znát klidná lázeňská atmosféra a unikátní je i zdejší klima (kombinace vodních ploch a lesů). Přímo v lázních se lze občerstvit (regionální speciality) a navštívit rozsáhlý park. V lesích nad lázněmi jsou tzv. Jezírka lásky, kde se natáčela Rusalka.

Soutok Lomnice a Skalice - Dva vydatnější toky posilňují Otavu krátce předtím, než se spojí u Zvíkova s Vltavou. Příroda v okolí těchto říček připomíná divokou krajinu Šumavy nebo horská údolí. V okolí se nachází řada přírodních památek. Krásný výhled je pak z vyhlídkového místa Krkavčí skála.

Štědronín - Původní osada pochází už z 16. století. Po napuštění Orlické přehrady se Štědronín stal vyhlášeným místem pro dovolené, neboť Jitex Písek zde postavil zotavovnu. Dnes zde najdete jak původní rekreační objekty, tak zvláště nově opravené útulné penziony a apartmány, které navazují na tradici letních bytů. Turista zde najde i studnu s pitnou vodou. V obci i okolí se také natáčel film Plavecký mariáš. 

Zvíkovský most - Prakticky musíme mluvit o tzv. zvíkovských dvojčatech. Jedná se totiž o dva totožné mosty, jeden je vystavěn nad Otavou, druhý nad Vltavou. Mosty nahradily původní přívozy, které fungovaly do napuštění Orlíka. Dvojčata jsou vystavěna patentovanou československou stavební technikou, které se říká letmá betonáž.

Hrad Zvíkov - Gotický hrad Zvíkov se vypíná na skalnatém ostrohu nad soutokem Otavy a Vltavy. Založen byl Přemyslovci v první polovině 13. století jako královský hrad, a především v dobách politické nestability plnil roli vojenské pevnosti. V době vlády Karla IV. sloužil po nějakou dobu jako dočasné uložiště českých korunovačních klenotů. V současné době se jedná o oblíbený turistický cíl, ze kterého se můžete vydat výletní lodí na Zámek Orlík. Zvíkovské Podhradí je vesnicí nad Zvíkovem. Je nástupním místem pro autobusovou dopravu. Nachází se zde opravené koupaliště, hotel a pivovar, stejně tak hospoda a řada ubytovacích možností.

CESTA ZPĚT

Svatá Anna - Místní část obce Oslov, přímo ve středu se nachází stejnojmenná kaple. Podle jedné pověsti je kaple založena na místě původní poustevny. Podle druhé pověsti na místě, kde vyústila tajná chodba z hradu Zvíkova. Podle další pověsti je vedle oltáře tajný hrob neznámého muže.

Krkavčina - Krkavčina je přírodní rezervace chráněná z důvodu přítomnosti reliktního boru s výskytem medvědice lékařské. Zřízena byla Ministerstvem kultury ČSR již 31. května 1974. Chráněny jsou 110 až 200 let staré porosty blízké původnímu lesu rostoucí na těžko přístupných skalách čnících nad řekou. Také zde pravidelně hnízdní výr velký (Bubo bubo). Do Krkavčiny se lze dostat i po tzv. partyzánské stezce z Oslova. Přibližně 1,5 km jižně od území se na stejném břehu nachází další přírodní rezervace Výří skály u Oslova, na druhém břehu pak rezervace Dědovické stráně.

Tukleky - Severozápadně od vesnice po zelené značce se nachází přírodní rezervace Výří skály u Oslova a více severně pak další rezervace Krkavčina. Skaliska nad přehradou zaručují nádherné výhledy.

Spolí - Jedná se původně o zaniklou středověkou vesnici, která je poprvé zmiňována již v první polovině 13. století. V současnosti se zde nachází pouze chalupa a menší statek.

Louka - Malebná vesnice, ve které bydlí zejména statkáři a jihočeští furianti, kteří jsou na svůj domov náležitě pyšní.