Srdcem Třeboňska z Třeboně do Vlkova

Trasa srdcem biosférické rezervace UNESCO z historického města Třeboně do Vlkova. Cesta mimo jiné zavede k největšímu rybníku v České republice - k Rožmberku, ke kamenným mostům u Staré Hlíny nebo k Písečnému přesypu u Vlkova, který je společně s nedalekým Slepičím vrškem jedinou ukázkou vátých písků v jižních Čechách.

Stáhněte si trasu včetně mapy v PDF.

Celková délka

24,3 km

Časová náročnost

6 hodin

Terén

Zpevněná cesta a nezpevněná lesní cesta.

Fyzická náročnost

Nenáročná, trasa není vhodná pro kočárky a vozíčkáře.

Značení

ANO

Popis trasy

Trasa začíná v Třeboni a přibližně její první třetina kopíruje trasu Naučné stezky Okolo Třeboně. Výchozím bodem je železniční zastávka Třeboň-Lázně, odkud po modré turistické značce vyrážíme směrem k městské části Třeboně „Na Kopečku“. Modrá turistická značka po necelých 800 metrech před Kotěrovou vodárnou uhýbá doleva. Vycházíme z města a přes most přes silnici I. třídy a následně kolem Stupského rybníka se dostaneme ke kapli sv. Víta a blízké Pergole u sv. Víta (1,5 km).

Pokračujeme dál po modré turistické značce, po hrázi rybníka Zadní Kouty, kolem Hraničního rybníka a posléze lesem do Nové Hlíny k turistickému rozcestníku (2,3 km). Zde uhýbáme doleva a držíme se stále modré značky, která nás po hrázi rybníka Vítek a poté podél silnice I. třídy zavede do Staré Hlíny (2,6 km). Zde se odbočením doleva napojíme na Naučnou stezku Rožmberk a míříme po modré značce k rozcestí u Hodějovského rybníka (1,6 km). Zde opouštíme modrou značku a uhýbáme vlevo na cestu (stále Naučná stezka Rožmberk) k turistickému rozcestníku Smitka (1,6 km). Odbočíme-li zde doleva (červená turistická značka, Naučná stezka Rožmberk), přibližně po 100 metrech se dostaneme k bezpečnostnímu přelivu rybníka Rožmberk s pomníkem Jakuba Krčína a odtud dubovou alejí k hrázi rybníka Rožmberk. My ale na rozcestí neuhýbáme a pokračujeme rovně po červené lesem do kempu Lužnice (2,3 km). Na začátku kempu odbočíme vpravo a míříme dál po červené, kolem přírodní památky Slepičí vršek, po hrázi rybníka Potěšil. Překročíme silnici II. třídy a skrze obec Klec k Nadějské rybniční soustavě (4,4 km). U Penzionu U Kačerů červená značka uhýbá vlevo a vede po hrázích rybníků s poetickými názvy Víra a Naděje k turistickému rozcestníku Naděje u rybníků Horák a Rod (2,2 km).

Míříme doleva stále po červené, která vede nejprve po hrázích rybníků Fišmistr, Baštýř, Pěšák, Pražský. Překročíme železniční trať a pokračujeme po hrázích rybníků Překvapil, Nový, kolem samoty U Nohavů a rybníku Krajina do obce Vlkov k železniční zastávce (4,3 km). Ve Vlkově můžeme náš výlet zakončit, je možné se ale ještě vydat na naučnou stezku kolem Veselských pískoven, jejichž návštěvu lze spojit s koupáním. K pískovnám nás dovede žlutá turistická značka cca po 4 km chůze od železniční zastávky. Kdo chce, může od pískoven vyrazit po žluté značce do Veselí nad Lužnicí (cca 2 km).

Zajímavosti na trase

Třeboň - Přirozeným středem městské památkové rezervace je Masarykovo náměstí obklopené měšťanskými domy s renesančními a barokními štíty. Dominantu tvoří budova radnice s 31 metrů vysokou věží, ze které se můžete pokochat neopakovatelným výhledem do okolní krajiny. V těsné blízkosti náměstí najdete rozsáhlý renesanční zámek, bývalé sídlo Rožmberků a Schwarzenberků. V centru najdete i pivovar Regent, jenž svým založením v roce 1379 patří k nejstarším na světě, unikátní Divadlo J. K. Tyla a kostel Panny Marie Královny a sv. Jiljí. S historií a vývojem rybníkářství a rybářství na Třeboňsku seznamuje Dům Štěpánka Netolického. O přírodě, naučných stezkách a zajímavostech v regionu získáte podrobné informace v Domu přírody Třeboňska. Příjemnou procházkou po hrázi rybníka Svět se dostanete ke Schwarzenberské hrobce, jedné z nejpozoruhodnějších staveb v jižních Čechách. Kromě cenných historických památek nabízí město svým návštěvníků příjemnou relaxaci v lázeňských domech Aurora a Bertiny lázně, které využívají k léčebným účelům rašeliny z místních zdrojů.

Rybník Rožmberk - Rybník Rožmberk o úctyhodné rozloze 489 ha je největším rybníkem v České republice. V letech 1584–1590 jej nechal vybudovat proslulý rybníkář Jakub Krčín z Jelčan a Sedlčan. Stavbu Rožmberka plánoval již Štěpánek Netolický, ale obával se množství vody z povodí Lužnice. Jeho nástupce Jakub Krčín stavbu realizoval a současně vybudoval Novou řeku, která odvádí část vody z povodí Lužnice a chrání tak Rožmberk před velkou vodou. Mohutnou hráz rybníka o délce 2430 m lemují 150 až 400 let staré duby a o tom, že je postavena opravdu důkladně, svědčí množství zadržené vody při povodních v roce 2002, kdy Rožmberk zachytil až desetinásobek svého objemu (70–75 mil. m3). V místech bezpečnostního přelivu stojí nyní pomník Jakuba Krčína, který zde na po-čest jeho geniálního díla nechali postavit třeboňští rybáři po povodních v roce 2002. Na pomníku jsou rysky s letopočty připomínající výšku vody při jednotlivých povodních, které náš největší rybník přečkal bez úhony.

Pohádkové kamenné mosty u Staré Hlíny - Asi 5 km od Třeboně u obce Stará Hlína naleznete dva kamenné mosty z konce 18. století. Kratší most přes rybník Vítek má pět oblouků z kamenných kvádrů a pochází z roku 1781. Druhý má oblouků dvanáct a je na něm pamětní deska s letopočtem 1799. Oba mosty pravděpodobně projektoval inženýr Josef Rosenaurer, jenž byl ve službách Schwarzenbergů a vyprojektoval na Šumavě i proslulý Schwarzenberský kanál. Pětiobloukový most se stal oblíbeným místem filmařů. V roce 1954 z něj v pohádce Byl jednou jeden král sypali pochopové do vody nasbíranou sůl. V roce 1999 z tohoto mostu házeli do vody zlého krále a princeznu v pohádce Z pekla štěstí.

Přírodní rezervace Slepičí vršek - Věděli jste, že k tomu, abyste na vlastní oči spatřili poušť, nemusíte cestovat nijak daleko? Jednu takovou menší můžete najít u obce Lužnice. Přírodní rezervace Slepičí vršek tu chrání písečný přesyp (dunu) o rozloze 1,8 ha, který vznikl navátím jemného písku z náplavů nedaleké řeky Lužnice. Naváté písky zde vytvořily protáhlé návrší převyšující okolní terén o tři až čtyři metry. Díky specifickým podmínkám přesypu zde žijí zajímavé a unikátní společenstva pískomilných a teplomilných rostlin a živočichů.

Nadějská rybniční soustava - Nadějská rybniční soustava patří k nejkrásnějším a zároveň největším na Třeboňsku. Základ soustavy tvoří rybníky s názvy Naděje a Skutek. Všechny rybníky jsou napájeny stokou zvanou Potěšilka, která byla vedena nejprve z řeky Lužnice a po dostavbě Rožmberka právě z tohoto rybníka. Rybniční soustava byla rozšířena o řadu dalších menších rybníků za éry Josefa Šusty v poslední čtvrtině 19. století. Josef Šusta byl význam-ný český rybníkář jehož některé poznatky týkající se hospodářského chovu sladkovodních ryb jsou platné dodnes. Vznikla tak ucelená Nadějská rybniční soustava s rybníky půvabných jmen: Naděje, Víra, Láska, Měkký, Strakatý, Skutek, Dobrá vůle, Blaník, Rod, Horák a další.

Naučná stezka Veselské pískovny a Písečný přesyp u Vlkova - Mezi městem Veselí nad Lužnicí a obcemi Horusice a Vlkov se na 240 ha rozprostírá území Veselských pískoven. Pět oddělených štěrkových jezer vzniklo po těžbě štěrkopísku v letech 1952 až 1986. Na trase dlouhé 7 km najdete celkem 14 zastavení s informačními tabulemi, které upozorňují na výskyt jedinečných a většinou i chráněných druhů rostlin a živočichů. K pískovnám neodmyslitelně patří chráněná lokalita Písečný přesyp u Vlkova, což je téměř hektar pouště s jedinečnou faunou a flórou. Společně s nedalekým Slepičím vrškem u Lužnice je jedinou ukázkou vátých písků v jižních Čechách. Pískovny jsou v létě oblíbeným místem ke koupání.