Stezka údolím Lužnice Toulavou - Příběnická etapa
Stezka do Příběnic je jednou z nejkrásnějších částí dálkové pěší trasy Stezka údolím Lužnice Toulavou (celkem 55 km), která je jako jedinná v ČR na seznamu nejlepších tras Evropy - Leading Quality Trails Best of Europe.
Stáhněte si trasu včetně mapy v PDF.
Celková délka
15 km
Časová náročnost
4 hodiny
Terén
Zpevněná cesta, nezpevněná lesní cesta, asfalt.
Fyzická náročnost
Středně náročná, trasa není vhodná pro kočárky a vozíčkáře.
Značení
ANO
Popis trasy
Trasu začneme u Bechyňské brány a hradu Kotnov v Táboře a hned na začátku si můžeme vybrat:
- Od brány se vydáme po zelené turistické značce směrem k náměstí a po 100 m odbočíme po schodech doleva. Po 900 m dojdeme přes údolí Tismenického potoka a prastarou alejí k poutnímu kostelu Nanebevzetí Panny Marie v Klokotech. Pokračujeme po zelené, mineme barokní kapli u Dobré vody a po dalších 2 km dojdeme k lávce u Harrachovky v údolí Lužnice, po které řeku překročíme.
- Vydáme se po červené značce, kterou je značena celá cesta podél řeky Lužnice. Ta nás po 600 m dovede na Švehlův most, překročíme řeku a sestoupíme kolem studánky sv. Eleonory do hlubokého údolí přímo k Lužnici. Po 2,7 km dorazíme k lávce u Harrachovky. Zde můžeme přejít na druhou stranu a vrátit se 200 m proti proudu k turistické restauraci Harrachovka.
Od lávky stezka pokračuje po červené turistické značce a cestou míjíme hned několik zachovalých mlýnů. Po 4,8 km dorazíme k tunelu ve skalním masivu, dalších 1,8 km postupujeme romantickým zalesněným údolím, starou alejí a nakonec po ochozu na skále až pod zříceninu hradu Příběnice. Ve zbytcích podhradí najdeme občerstvení v útulném penzionu.
Žlutá turistická značka nás odtud po 300 m výšlapu do strmého kopce dovede přímo k rozvalinám hradu. Pokračujeme dalších 100 m po žluté a následně se napojíme na modrou značku, která po 4,3 km dorazí na nádraží v Malšicích. Odtud se vrátíme zpět do Tábora po nejstarší elektrifikované trati ve střední Evropě vybudované Františkem Křižíkem. (Trasa měří 15 km)
Chcete-li si výlet prodloužit, máme pro vás ještě jeden tip. Z Příběnic pokračujte dál po červené značce podél řeky. Čeká vás tu ještě mnoho pozoruhodností – například jediný dochovaný řetězový empírový most na našem území. Celá trasa až do Bechyně měří 28 km. Zdatní turisté ji zvládnou za jeden den, ale výlet si lze naplánovat jako dvoudenní a využít k přenocování některé z vodáckých tábořišť.
Podrobné info na www.toulava.cz/stezkaluznice.
Zajímavosti na trase
Tábor - Křivolaké uličky a zákoutí táborského Starého města mají neopakovatelnou atmosféru. V gotické radnici sídlí expozice Husitského muzea a můžeme zde sestoupit do tajemných podzemních chodeb. Výhledem na město a údolí řeky se můžeme pokochat z hradní věže Kotnov. Děti ocení návštěvu Muzea čokolády a marcipánu, Muzea Lega nebo jedinou filmovou zbrojnici v Evropě, která leží v nedalekém Housově mlýně. Tatínkové zase třeba rádi navštíví táborské Muzeum pivovarnictví.
Poutní kostel Nanebevzetí Panny Marie v Klokotech - Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Klokotech je barokním skvostem. Jeho vznik byl patrně inspirován dílem architekta Jana Santiniho, postupně byl doplněn o ambity a kaple, čímž vznikl mimořádně působivý komplex ve tvaru dvojitého kříže schopný se srovnávat i s největšími architektonickými klenoty evropského baroka. Nedaleko se nachází kaple u Dobré vody, kde se dle pověsti zjevila Panna Maria.
Lávka u Harrachovky - Lávka, jež tu stojí již od 2. světové války, se ladným obloukem klene nad Lužnicí, řeka pod ní rychle proudí a burácí a vtahuje turistu do divoké mystické krajiny kolem. Nedaleko najdeme turistickou restauraci Harrachovka, která nahradila původní dřevěnou Harrachovu besídku. Lávka prošla v roce 2013 kompletní rekonstrukcí.
Mlýny na Lužnici - Jako svědkové dávných časů stojí na březích Lužnice staré mlýny – Benešův, Kvěchův, Matoušovský. Stráží pravý břeh řeky. Stezka tudy ne-vede, pohledem na ně se však můžeme pokochat přes hladinu řeky.
Tunel v Candátí skále - Stezka vás náhle vyvede vzhůru a zamíří si to přímo do nitra Candátí skály. Tunel v délce 32 m byl postaven Klubem českých turistů těsně před 2. světovou válkou, aby turisté nemuseli šplhat nebezpečnou stezkou vysoko na skálu.
Příběnice - Do podhradí přijdete stylově po ochozu nad řekou, který obtáčí Příběnickou skálu, na níž stával hrad. Tady můžete nabrat síly v restauraci s dětským hřištěm. Ke zbytkům příběnického hradu se totiž musíte vyškrábat do prudkého kopce. Kdysi to byl největší hrad slavného rodu Vítkovců a později Rožmberků. Dnes tu najdete zbytky ojedinělé osmiboké věže a půdorysy několika stavení zarostlé lesem.
Malšice a Křižíkova železnice - Můžete zde navštívit zrenovovanou galerii, kde se pořádají výstavy a kul-turní akce, i kostel Nejsvětější Trojice se vzácnou výmalbou v takzvaném beuronském stylu. Malšice nám nabídnou ještě jednu atrakci. Prochází jimi první elektrifikovaná železnice ve střední Evropě z Tábora do Bechyně. Byla uvedena do provozu roku 1903 a vznikla podle plánů elektrotechnika a vynálezce Františka Křižíka. Trať je stále v provozu, a tak si můžete užít i zpáteční cestu do Tábora romantickou projížďkou mezi loukami a vesničkami. O letních prázdninových víkendech se můžete dokonce svézt jednou z historických souprav, které České dráhy nasazují na pravidelné spoje a platí na nich normální tarif.