Fritschova stezka údolím řeky Vltavy
Stezka, po které se vydáme, nese název Fritschova stezka pojmenovaná na počest Ing. Emanuela Fritsche (1874–1956), vrchního technického rady Československých státních drah, tehdejšího předsedy KČST Šumava a předsedy KČST České Budějovice, který se o vybudování stezky zasloužil.
Stáhněte si trasu včetně mapy v PDF.
Celková délka
10 km
Časová náročnost
3 hodiny
Terén
Zpevněná cesta, nezpevněná lesní cesta
Doporučené období návštěvy
Celoročně
Fyzická náročnost
Středně náročná, trasa není vhodná pro kočárky a vozíčkáře
Značení
ANO
Popis trasy
Celá stezka se skládá ze tří části, které byly budovány postupně. Jako první byl v letech 1933–1935 vystřílen nejtěžší, 4 km dlouhý, úsek z Boršova nad Vltavou do Jamného. V roce 1936 byl zpřístupněn 7 km dlouhý úsek z Jamného k Dívčímu Kameni. Poslední úsek, také dlouhý 7 km, byl zprovozněn v roce 1938 a končí ve Zlaté Koruně. Některé skalní úseky tehdy dokonce muselo vystřílet ženijní vojsko. V roce 2010 byla obnovena pamětní deska, připomínající vybudování stezky.
Trasu začneme u kostela sv. Jakuba v Boršově nad Vltavou, dál půjdeme po červené turistické značce. Značka vede celou dobu po levém břehu řeky Vltavy velice romantickým kaňonem meandrující řeky, který je zároveň chráněnou přírodní památkou - „Přírodní památka Vltava u Blanského lesa“. Jediná odbočka z trasy dlouhé přibližně 10 km, se nachází asi 1 km od jejího začátku a vede k oválnému středověkému tvrzišti pánů z Boršova z třináctého století a k památníku pilota US Force kpt. R. F. Reutera, který zde byl sestřelený v roce 1945. Pokud z červené značky nebudete odbočovat, dovede vás asi po třech hodinách chůze proložené nádhernými výhledy na řeku i krajinu v okolí, přímo pod zříceninu středověkého hradu Dívčí Kámen. V letním období se můžete vykoupat přímo v řece nebo zamávat vodákům, kteří kolem vás budou projíždět. Těsně před tím, než dorazíte ke zřícenině (cca 400 m), minete zbytky unikátní elektrárny z dvacátých let minulého století, kterou zničil pád pětitunového balvanu v roce 1980. Voda z nádrže Křemžského potoka vedla štolou vytesanou přímo do šíje granulitového skalního ostrohu. Po prohlídce zříceniny hradu Dívčí Kámen, posazené na skalním ostrohu obtékajícím ze tří stran Křemžským potokem a řekou Vltavou, máte na výběr několik možností, jak pokračovat. Buď se vydáte dál po červené značce nejkratší trasou (cca 1 km) na vlakovou zastávku do Třísova, nebo o něco delší trasou naučné stezky (cca 2,5 km) údolím Křemžského potoka na vlakové nádraží v Holubově. Obě vlakové zastávky leží na trati České Budějovice – Černý Kříž, takže můžete pohodlně odjet vlakem zpět do Českých Budějovic. Náročnější turisté můžou pokračovat po Fritschově stezce, která vede dál po červené značce až do Plešovic, případně do Zlaté Koruny (cca 6 km).
Zajímavosti na trase
Boršov nad Vltavou - Boršov nad Vltavou, obec na jihozápadním okraji Českých Budějovic, je známá především jako cílová stanice milovníků vodáckých sportů, kteří sjíždějí řeku Vltavu z Českého Krumlova anebo Zlaté Koruny. Historie Boršova sahá až do 13. století. Z této doby pochází i velice dobře znatelné obranné valy boršovského hradu na levé straně Vltavy, stejně jako pozdně gotická budova kostela sv. Jakuba s více jak sedmimetrovou freskou sv. Kryštofa a stále funkčním zvonem z roku 1495. Za návštěvu stojí inspirativní Farská zahrada s vizuálními objekty, obnovený Habermannův sad nebo Cesta hlaholice v parku za hřbitovem. V Březí, přes řeku, naproti kempu „Poslední štace“ stojí historický mlýn, který stále ročně mele 60 tis. tun pšenice. Europasta patří do pětice největších výrobců na světě.
Hrad Dívčí Kámen - Dívčí Kámen představuje perlu mezi středověkými hrady u nás. Mohutná zřícenina stojí na vysoké skále nad soutokem Křemžského potoka a řeky Vltavy. Díky kombinaci skalního útvaru, meandrujících vodních toků i zásahu člověka, je tato oblast velmi pestrá z botanického i zoologické-ho hlediska. Proto byla oblast hradu vyhlášena přírodní rezervací, která je zároveň součástí CHKO Blanský les. Hrad je opuštěn pravděpodobně od roku 1506, v roce 1541 se o něm píše jako o pustém hradu. Hrad je otevřen celoročně od svítání do soumraku.
Keltské oppidum Třísov - Jedna z nejvýznamnějších jihočeských pravěkých památek. Nejjižnější oppidum na území Čech. Mohutné oppidum o výměře asi 26 ha leží na strategickém místě, asi 120 m vysoko nad soutokem Vltavy a Křemžského potoka nedaleko hradu Dívčí Kámen. Vzniklo někdy po roce 150 před Kr. a zaniklo po polovině 1. století před Kr. Podle archeologických výzkumů je patrné, že bylo vypáleno a opětovně postaveno. Keltové, které reprezentoval na českém území kmen Bójů (odtud i název Bohemia), dosáhli právě v oněch časech největšího rozkvětu.
Zlatá Koruna - Zlatá Koruna (původně Svatá koruna, lat. Sancta Corona) je obec s kláš-terem ležící na řece Vltavě severně od Českého Krumlova. Obec je vysoce atraktivní, hlavně pro vodáky jako místo pro přenocování při plavbě po řece Vltavě z Vyššího Brodu, přes Český Krumlov do Boršova nad Vltavou. V obci se nachází významný cisterciácký středověký klášter Zlatá Koruna, jeden z nejcennějších gotických klášterů ve střední Evropě. Historická část obce je vesnickou památkovou zónou.
CHKO Blanský les - Oblast mimořádně cenná svou zachovalou strukturou, svými přírodními hodnotami, podhorskými lesy, rozkvetlými loukami a mnoha vzácnými druhy rostlin i živočichů. Nejvyšším vrcholem Blanského lesa je hora Kleť, která je zároveň neodmyslitelnou dominantou celého okolí.
Občerstvení na trase -Boršov nad Vltavou, Vodácké tábořiště Dívčí Kámen – pouze v letních měsících, Hrad Dívčí Kámen, Třísovský hamr v údolí Křemežského potoka, Třísov, Holubov, Plešovice, Zlatá Koruna.