Krajem cestovatele Vyšaty a kolem pošumavských menhirů
Na kole kolem staré lípy, bylinkové zahrady a chalupy cestovatele Vyšaty
Vlachovo Březí – Strunkovice – Protivec – Blanička – Borčice – Dub – Lipovice – Budkov – Chlumany – Pěčnov – Dolní Kožlí Lštění – Dolní Nakvasovice – Vlachovo Březí
Celková délka
56 km
Časová náročnost
4 hodiny
Terén
polní cesty, členitý,
Doporučené období návštěvy
jaro, léto, suchý podzim
Fyzická náročnost
lehká
Značení
kombinace značené a neznačené trasy, natrasováno v Mapy.cz
Jak se dostanete na začátek
autem do Vlachova Březí
Jak se dostanete zpět
jedná se o okruh
Popis trasy
Gotická tvrz v Budkově byla nejdříve barokně přestavěna, později se z ní stala sýpka. Dochoval se sedlový pozdně gotický portál s přetínanými profily a zbytky kleneb. Památkově chráněný kamenný most pochází ze 16. století. Renesanční zděný mlýn z roku 1557 má barokní štít. Byl postaven v bažině a podložen dubovými kmeny. Včelíny při č. p. 14 jsou dřevěné, a byly řezány v roce 1910. Při cestě od Chluman stojí lípa stará 300 let. Její kmen má obvod 560 cm.
Chlumany jsou proslulé svými trhy a bylinkovou a květinovou zahradou Ky.By. Byla zde obnovena i tradice konopických. V Chlumanech se v roce 1881 narodil cestovatel František Vyšata-Čech. Jeho rodný dům čp. 61 zdobí pamětní deska. V roce 1873 byla postavena a vysvěcena kaple Neposkvrněného Početí Panny Marie v Pěčnově.
Na louce za Pěčnovem stojí dvě spirály menhirů ozdobené obrazcem.
Na kraji Radhostic stojí bývalá hospoda, kterou stavěl Jakub Bursa. Výzdoba je na štítu a nad vchodem. Štít je vyzdoben stylizovanými lizénami a stromky. Nad vchodem je v půlkruhu nápis MOZEFLESEK WYSTAWYTEL TOHO a RUMERO METU23. Bursa zde zaměňuje J za M a slovo WYSTAWYTEL píše s Y. Vyzdoben je i strop uvnitř hospody.
V Bolíkovicích jsou památkově chráněny usedlosti čp. 2 a čp. 8. Bolíkovická lípa je památný strom u cesty mezi poli asi 250 metrů jihozápadně od vesnice.
Dolní Nakvasovice jsou rodištěm Jakuba Bursy (1813–1884). Má tu svůj pomník, ale jeho rodný dům už nestojí. Jeho zdejší stavby nesou barokní a renesanční prvky, štíty jsou plné figur a ornamentů, často i s texty.
V Chocholaté Lhotě stojí původně renesanční tvrz postavená po roce 1594 a v 17. století upravená na sýpku. Dodnes nese zbytky renesančního sgrafitového kvádrování.
V Lipovicích stojí bývalá menší vladycká gotická tvrz ze 14. století s renesančním krbem, později upravená na sýpku. Dochoval se i pozdně gotický portál a okna se sedátky. Ve vsi je chráněna kaple Andělů Strážných a venkovská usedlost čp. 4. U obou je autorství připisováno Jakubovi Bursovi.
V dolní části Protivce stojí neslohová kaple Panny Marie z roku 1860. Před kaplí je památník padlým v první světové válce. Významnou technickou památkou je starý kamenný most o šesti obloucích přes Zlatý potok. Pochází nejspíše z 18. století. Průčelí mostu jsou neomítnuta, klenby mostu postaveny z několika řad cihel. Ploché oblouky mají čtyřmetrové rozpětí a vzepětí 1,5 metru.
Kostel sv. Dominika ve Strunkovicích nad Blanicí pochází z druhé poloviny 13. století a byl přestavěn v 18. století. V oknech jsou dochovány gotické kružby, u vchodu do kaple je raně gotický portál s románskými prvky. Dochovalo se i gotické dvojdílné okno s trojlistem v kruhu. Ve Strunkovicích stojí rodinný dům Bohumila Havlasy. Havlasa, českého novináře, spisovatele a dobrodruha. Strunkovické letiště nabízí vyhlídkové lety, tandemové seskoky nebo prohlídku letadel v hangáru.
Dominantou vsi Blanice je z daleka viditelný kostel sv. Jiljí. Z dáli viditelná románská stavba pochází z druhé poloviny 12. století. Památkově chráněné jsou i výklenková kaplička svatého Vojtěcha nebo poutní kaple Panny Marie a sv. Gertrudy z roku 1835. Severovýchodně od vsi je bývalý barokní mlýn. Na křižovatce hlavní silnice a odbočky na Blanici jsou osazeny tři kamenné desky, pocházející z 16. století a označující místo přepadení táborských obchodníků. Místo se nazývá „Na Táborským“. Zdeněk Malovec z Chýnova tady 27. července 1520 přepadl se svými kumpány táborské kupce. Několik měšťanů zabil a vzal jim celý náklad zboží.