Nejen kolem Křišťanovického rybníka
Projeďte se okolo drážní vodárny a vyjeďte až k výhledům
Chroboly-Rohanov-Libín-Zbytiny-sv. Magdaléna-Koryto-Chroboly
Celková délka
37 km
Časová náročnost
2-3 hodiny
Terén
kopcovitý, nezpevněné trasy
Fyzická náročnost
náročná
Značení
kombinace značených a neznačených tras, natrasováno na Mapy.cz
Jak se dostanete na začátek
autem do Chrobol
Jak se dostanete zpět
jedná se o okruh
Popis trasy
Gotický kostel ve Zbytinách byl původně zasvěcen sv. Kateřině, později došlo ke změně patrocinia na sv. Víta. Měnil se i samotný kostel, zvláště po požáru roku 1738, kdy shořelo dalších 46 domů. Na místním hřbitově se dochovaly staré litinové kříže. V roce 1899 byla otevřena železniční trať Prachatice-Volary, která procházela i Zbytinami. Z té doby se dochovala i drážní vodárna, dnes památkově chráněná.
Kostel sv. Máří Magdaleny dal název i přilehlé osadě. Kaple z 16. století byla v letech 1752–1754 přestavěna podle plánů schwarzenberského knížecího stavitele Antonia Martinelliho. Téměř ruiny kostela byly opraveny zásluhou zdejších rodáků a spolku Adalberta Stiftera z Augsburgu. Poblíž stojí i památné lípy a javor.
Koryto se dříve jmenovalo Psí Koryto neboli Hundsnursch. Dochovalo se zde několik krásných usedlostí, o které se vzorně starají místní chalupáři. Na vsi vedle vysokého kříže stojí i krásná výklenková kaple z druhé poloviny 19. století, zvaná Schnützer Moater.
Při staré cestě do Křišťanova stojí další, tentokrát rozpadlá kaple. Lesní Křišťanovický rybník má příjemnou rašelinnou vodou
Chroboly byly založena klášterem ve Zlaté Koruně, později patřily Chroboly pod krumlovskou správu. Původně gotický kostel, zasvěcený Nanebevzetí Panny Marie, byl barokně rozšířený podle plánů J. J. Fortina v letech 1754–1758. Původní jehlanovou věž krytou prejzy nahradila cibulovitá báň, pokrytá šindelem. Gotický sedlový portál byl vezděn do severní strany sakristie. Severně za vsí je pramen, který byl označován za zázračný či svatý. Voda údajně prospívá očním chorobám. Studánka je kryta jednoduchou výklenkovou kapličkou. V letech 1902–1903 zde byla vystavěna v neogotickém slohu mešní kaple Panny Marie Lurdské. Má podobu jednolodní kaple s polygonálním presbytářem, lodí na obdélníkovém půdorysu a s jehlancově zakončenou věžičkou v průčelí. Za obcí je rezervace Chrobolské tisy s největším výskytem tisu červeného v České republice. Pod obcí stojí na Zlatém potoce Keplův mlýn s památkově chráněnou věží se střílnami.
Sedmadvacet metrů vysoká rozhledna na Libíně byla vybudována v roce 1883 místním turistickým klubem. Bylo to na počest návštěvy korunního prince Rudolfa v Prachaticích o 12 let dříve. Na jeho počest byla i pojmenována „Věží korunního prince Rudolfa“. Stavitelem byl Adalbert Reichart. V domku při rozhledně bydlel městský hlídač Hans Krasa. Rozhledna poskytuje výhledy na Šumavu, Budějovicko i Alpy.