Na Šumavě kolem Zlaté stezky
Na kole cestou pečení chleba a přes rašeliniště na vyhlídku nebo lodí na Lipno?
Volary-Zbytiny-Mlynařovice-Milešice-Kubrna-Kaplice-Lenora-Soumarský Most-Volary
Celková délka
48 km
Časová náročnost
3-4 hodiny
Terén
členitý, nezpevněné cesty
Doporučené období návštěvy
jaro, léto, suchý podzim
Fyzická náročnost
náročná
Značení
kombinace značených i neznačených tras, natrasováno na Mapy.cz
Jak se dostanete na začátek
autem nebo hromadnou dopravou do Volar
Jak se dostanete zpět
jedná se o okruh
Popis trasy
V Mlynařovicích se dochovalo několik mohutných šumavských statků či kaple Panny Marie z roku 1860. Poblíž domu č. p. 20 stojí tzv. Maruščina boží muka, připomínají zázračnou pomoc Panny Marie dívce, kterou zde zranil blesk.
V Krejčovicích se dodnes dochovala asi třetina domů a kaple sv. Josefa.
Osada Milešice je složená ze dvou částí, horní stojí dnes za plotem obory a je trvale neobydlená. Byla znovu vystavěna kaple. Na svahu mezi Boubínem a Bobíkem je Milešický prales. Je to velmi cenný zbytek původního smíšeného horského lesa, pásma kyselých bukových smrčin.
Lenora byla založena jako sklářská osada při huti roku 1834 Johannem Meyrem. Dodnes zde stojí zámeček i později postavená vila, sídla majitelů skláren. Siegfried Kralik rytíř von Meyrswalden si na přelomu dvacátých a třicátých let 20. století postavil nový panský dům, řečený vila. Projekt vypracoval vídeňský architekt Percy Arthur Faber. V architektonickém pojetí vily se prolíná to klasicizující s nádechem tzv. heimatstilu. Turistickou atrakcí je veřejná pec na chleba, ve které se peče každou poslední sobotu v měsíci. Krytý dřevěný most (rechle) pod Lenorou sloužil k zadržování plaveného dřeva.
Nad obcí stojí památník A. Hartauera (1839–1915), skladatele písně Tam v krásné Šumavě, který v Lenoře nějaký čas pracoval.
Na Soumarském Mostě byl původně jen brod, přes který vedla ve středověku Zlatá stezka. V blízkosti se v šedesátých letech 20. století začala na ploše 84 ha těžit rašelina. Zásoby rašeliny byly odhadnuty na 1,9 milionu metrů kubických. Na konci roku 1998 byla těžba ukončena a rašeliniště předáno Správě NP a CHKO Šumava. Bylo revitalizováno a vznikla zde i naučná stezka. Ta má délku přes 1,5 km, byla zde postavena i vyhlídková věž. Je otevřena od jara do podzimu. Poblíž leží Volarské šance. Jsou to zbytky opevnění z let 1618–1620 vybudované českými stavy ke střežení vstupu do Čech před císařskými vojsky. Tábořiště Soumarský Most poskytuje možnost klasického táboření. Na Soumarském Mostě se také většinou začíná splouvat Vltava.