Naučná stezka Na Blata u Mazelova - trasa A
Specifický národopisný region v rovinaté krajině tvořený vesnicemi, které si nejvíce zachovaly původní ráz a kde majitelé většiny usedlostí udržují svá stavení v původní podobě.
Celková délka
- 48 km
Časová náročnost
- 3,5 hodiny
Terén
- silnice
- lesní cesta
Doporučené období návštěvy
- jaro
- léto
- podzim
Fyzická náročnost
- lehká
Značení
- NE
Jak se dostanete na začátek
- Jedná se o okruh, na začátek cyklotrasy se dostanete autem či vlakem.
Popis trasy
Z náměstí v Třeboni vyjedete Jindřichohradeckou bránou a odbočíte doleva podél Zlaté stoky kolem Bertiných lázní. Vyznačená cyklostezka vás vyvede do obce Břilice, po ní pokračujete do Dunajovic a Slověnic. Dál začíná cyklotrasa do obce Hůrky. Na rozcestníku „Nad Borovým potokem“ si můžete vybrat, zda budete pokračovat v trase A nebo zvolíte delší trasu B (59 km). Mapa pro trasu B je k dispozici zde.
Trasa A směřuje po žluté k rybníku Dvořiště a dál přes Smržov do Lomnice nad Lužnicí. V Lomnici se spojují obě trasy a pokračují směr Lužnice. Po červené se lesem dostanete k hájence Smitka a pomníku Jakuba Krčína u přelivu rybníka Rožmberk. Dál pojedete do Staré Hlíny a po modré na hráz rybníka Vítek a do Nové Hlíny. Modrá značka vás zavede zpět až do centra Třeboně.
Zajímavosti na trase
- Rybník Dvořiště Jeden z nejstarších jihočeských rybníků založený ve 14. století, rozšířený Jakubem Krčínem v roce 1582.
- Velechvínské polesí Rozsáhlá zvlněná zalesněná krajina s nepatrnými stopami po zaniklé obci s tvrzí Prochod. Po velké vichřici roku 1908 tu byly zřízeny lesní železničky: koněspřežní a parní. Obě sloužily k odvozu likvidovaných polomů a fungovaly do roku 1924. Písky v podloží jsou pozůstatkem obrovského třetihorního jezera, které právě tady odtékalo do Budějovické pánve. Jeho pozůstatkem jsou i červené hlíny v okolí Ševětína.
- Lomnice nad Lužnicí Město vzniklo ve 13. století z tržní osady při raně gotickém hradu. Původní hrad připomíná už jen bývalá hradní kaple, dnes kostel sv. Václava. Největší prosperitu město zažilo v době vlády Rožmberků především díky budování rozsáhlé rybniční sítě v okolí. Název „nad Lužnicí“ je poněkud zavádějící, neboť Lužnice teče asi 2,5 km východně od Lomnice.
- Rybník Vítek Vznikl oddělením části Rožmberka. Přes jeho jižní cíp byly postaveny dva kamenné záplavové mosty.
- Vodárna v Třeboni Věž vodojemu v části Na Kopečku vyprojektoval před první světovou válkou architekt Jan Kotěra. Uvnitř se nachází galerie buddhistického umění, krásný výhled do okolí Třeboně.
TRASA B navíc:
- Blata Specifický národopisný region v rovinaté krajině rozprostírající se přibližně mezi městy Soběslav, Veselí nad Lužnicí, Týn nad Vltavou a Bechyně. Pojmenování získal podle rozsáhlých močálů a rašelinišť, zvaných blata. Teprve vybudování tzv. Blatské stoky koncem 13. století, která toto území částečně odvodnila, umožnilo jeho zemědělské využití a postupnou kolonizaci v průběhu 14.-15. století. Kvalitní rašelinná orná půda vhodná zejména pro pěstování pšenice poskytovala vysoké výnosy a díky tomu blatské vesnice bohatly a rostla životní úroveň místních sedláků. Původní roubená stavení byla od třicátých let 19. století nahrazena zcela unikátní zděnou architekturou. Nacházíme v ní patrné vlivy slohů baroka, klasicismu a empíru, doplněné zdobnými motivy vycházejícími z vesnického prostředí a zřetelně podřízené místním zvyklostem a tradicím - tzv. selské baroko.
- Mazelov Nejjižněji položená obec regionu Veselských blat. Malebná vesnička je pro charakteristický blatský styl vyhlášena jako památková rezervace lidové architektury. Za pozornost tu stojí zejména některé bývalé zemědělské statky a novobarokní kaplička P. Marie z roku 1866.