Vyšenský okruh

Viděli jste v Krumlově už téměř všechno a chcete dopřát tělu i jiný druh pohybu než chůzi? Půjčte si jízdní kolo a vydejte se po cyklostezce č. 1047 na příjemný 13kilometrový okruh v bezprostředním okolí města – a přesto již v krásné přírodě.

Z označení Vyšenské kopce nemějte obavy, jde o nenáročný, odpočinkový okruh, určený zejména těm z vás, kteří se chtějí „jen tak projet“. Celá trasa vám i se zastávkami zabere sotva dvě hodiny, přesto během ní budete míjet několik pozoruhodností, které vás (možná) přimějí sesednout z kola.

Celková délka

13 km (okruh)

Časová náročnost

1-2 hodiny

Terén

asfalt

Doporučené období návštěvy

jaro - podzim

Fyzická náročnost

nenáročné

Značení

ANO

Jak se dostanete na začátek

Výchozím bodem může být Chvalšinská ulice, přičemž okruh doporučujeme absolvovat po směru hodinových ručiček – proč, to zjistíte v samém závěru trasy.

Popis trasy

Zmíněná cyklostezka č. 1047 vás proti proudu říčky Polečnice povede směrem ke Kájovu, před ním však u Petráškova dvora (autokemp) „uhnete“ doprava – napojíte se na cyklostezku č. 1167, po níž dojedete do Lazce. Zde značenou cyklotrasu opustíte a dáte se znovu doprava. „Stará“ krumlovská silnice vás pak přivede do Vyšného a zpět do Českého Krumlova. Okružní cesta vede většinou kolem voňavých luk a pastvin zvlněnou krajinou typickou pro Šumavské podhůří. V samém závěru vás čeká příjemný sjezd serpentinami nově vybudovaného úseku cyklostezky (proto jsme volili jízdu po směru hodinových ručiček) do Fialkové ulice, kterou se vrátíte zpět do centra.

Zajímavosti na trase

Grafitový důl – bývalý tuhový důl, dnes zpřístupněný návštěvníkům. V podzemí, v hloubce 70 m pod povrchem, se můžete seznámit s prací horníků. Během exkurze se projedete vláčkem a uvidíte hornické stroje a nástroje.

Dobrkovická jeskyně – přímo vedle frekventované silnice do Kájova, podél níž vede první úsek cyklostezky, se nachází pod kolmou skalní stěnou s převisem krasová jeskyně. Před dávnými časy ji obývali pravěcí lovci tzv. aurignacké kultury. Speleologický průzkum odhalil puklinové chodbičky o délce 65 m.

Polečnice – levostranný přítok Vltavy, jehož celková délka je 32,8 km. Při silných deštích se „Chvalšiňák“ (jak jej označují místní) rád rozvodňuje a ač vypadá za normálního stavu vody mírumilovně, má již na svědomí mnohé materiální škody.

Dobrkovický (Hamerský) mlýn na říčce Polečnici – goticko-renesančně-barokní soubor budov, chráněná architektonická památka. Zřejmě nejcennější stavbou je gotická sýpka (špýchar). V mlýnici se nachází mlecí zařízení z roku 1938.

Lazec – další památka dolování grafitu na Českokrumlovsku. Opuštěný tuhový důl (těžba ukončena v 90. letech 20. století) na úbočí Lazeckého vrchu je v podzemí propojen s dolem v Českém Krumlově.

NPR Vyšenské kopce – rezervace v jižní části CHKO Blanský les vyhlášená roku 1951. Na vápencovém podloží se zde mimořádně daří pestrému společenství vzácných a chráněných druhů rostlin, hub a živočichů. Rezervací vede naučná stezka s 15 zastaveními.