Vitorazskem až k Chlumského zámku

Trasa provádí poklidnou krajinou Vitorazska a panenskou třeboňskou přírodou, krajinou třeboňských lesů, kolem řeky Lužnice, zdejších pískoven a rybníků.

Stáhněte si trasu včetně mapy v PDF.

Celková délka

16,5 km

Časová náročnost

4 hodiny

Terén

Převážně zpevněná asfaltová cesta.

Fyzická náročnost

Nenáročná trasa převážně po rovině.

Značení

ANO

Popis trasy

Výchozím bodem je autobusová zastávka, která se nachází na naučné stezce Pamětí Vitorazska. Tato historicko-naučná stezka provádí své návštěvníky divokým a tajuplným příhraničním územím. Z této stezky se na nějakou dobu vzdálíme po žluté turistické trase směrem doprava k působivě divoké řece Dračici, která vede přímo Františkovem. Přejdeme přes ni po mostě, žlutou turistickou značku ale nyní opustíme a pokračujeme rovně po silnici. Zhruba po 300 metrech narazíme na rozcestí, kde se vydáme doprava. Na tomto místě si můžeme dát první přestávku a objevovat krásy přírodní rezervace Pískovna u Dračice. Pokračujeme dále kolem osady Paris až ke stánku s občerstvením – Ubytovna U Jezera (2,4 km). V tomto bodě se napojíme opět na naučnou stezku Pamětí Vitorazska, která za tímto občerstvením zahýbá doprava. Po této trase pokračujeme dále až do další městské části Suchdola nad Lužnicí – Klikova (1,1 km), kde přejdeme opět řeku Dračici. První odbočkou v Klikově se vydáme směrem doleva a zhruba po 200 metrech se vydáme doleva lesní cestou, která nás v následujících 4,5 km provede panenskou třeboňskou přírodou nedaleko řeky Lužnice, Cepské pískovny a přírodní rezervace „Na Ivance“. Po 4,5 km se vydáme směrem doprava k cyklotrase 1010 Lužnická (60 m), kde také vede mod-rá turistická značka. Po této vzdálenosti pokračujeme směrem doleva. Po zhruba 500 metrech přejdeme přes frekventovanější silnici zpátky do třeboňských lesů směrem na Lutovou dle značky na asfaltové cestě. Zde se napojujeme na naučnou stezku Okolo Třeboně, která nás zavede podél rybníků Kukla, Nový a Starý Kanclíř až na rozcestí s naučnou stezkou Mikuláše Rutharda (2,4 km). Po stezce Mikuláše Rutharda pokračujeme lesem až do Chlumu u Třeboně (3,3 km – k náměstí). Na náměstí nalezneme dominantu městyse – kostel Nanebevzetí Panny Marie a po zhruba 400 metrech nalezneme dole u hráze rybníka Hejtman místní zámek, který v současné době není bohužel veřejnosti přístupný. Můžeme ale vychutnávat zámeckou zahradu, odpočinout si po dlouhé cestě nebo se občerstvit nedaleko zámku.

Zajímavosti na trase

Vitorazsko - Vitorazsko (něm. Weitraer Gebiet) je území na pomezí jihočeské-ho Novohradska a Třeboňska a dolnorakouského Waldviertelu. Od 31. července 1920 je rozděleno mezi tehdejší Československo a Rakousko. Původním centrem území bylo dnes dolnorakouské město Weitra, známé pod českým jménem Vitoraz, od něhož je odvozen název území. Dnešními centry území jsou na české straně České Velenice, na rakouské Gmünd.Krajina kolem je uhrančivá, málo osídlená. Na Vitorazsku se nachází mnoho kamenných útvarů rozličných rozměrů a také zaniklé obce v důsledku několika odsunů místních obyvatel (Najdorf, Kunšach, Rybné, Krabonoš, Nová Ves, Blata). Například v osadě Nový York dostanou návštěvníci i památeční razítko do turistických deníčků.

Řeka Dračice - Říčka Dračice se hlubokým zářezem prodírá lesnatým porostem při státní hranici v místech, která byla od konce druhé světové války pro veřejnost uzavřena. Romantické lesnaté údolí divoké peřejnaté říčky je jednou z ukázek lidskou činností málo zasažené přírody. Přístup do jejího údolí umožňuje trasa červené značky z Českých Velenic do Chlumu u Třeboně v úseku mezi Františkovem (obec ležící asi 3 km východně od Suchdola) a můstkem přes Dračici pod Kolíbačným kopcem (492 m n. m.). Horní část toku, která je chráněna, zatím není turistickými značkami zpřístupněna. Podél toku Dračice až pod Kolíbačný kopec vede i silnice ze Suchdola nad Lužnicí.

Cesta kolem světa na Vitorazsku - Na cestu kolem světa nemusí turisté nikam letět, stačí dojet k Suchdolu nad Lužnicí. Nacházejí se tam lokality, které se nazývají Benátky, Mexiko, Amerika, Velký a Malý London, Bosna, Nový York, Paříž. Existuje několik verzí, jak tyto názvy vznikaly. První verzí je to, že je lidé pojmenovávali po městech a místech, kam odcházeli za prací a druhou variantou je to, že je to jakýsi výraz vděku západním mocnostem za připojení Vitorazska. Třetí a nejpravděpodobnější variantou – že tak, jak svévolně tato území byla osidlována, tak vrchnost stanovovala jejich názvy. Na osady neupozorňují žádné cedule. Stačí ale sjet z hlavní silnice a hned poznáte, že jste správně.

Suchdolské pískovny - Již roku 1966 začala v oblasti Suchdolska velkotěžba písku. Po jejím utlumení se rozsáhlé pískovny samovolně zaplnily vodou, a tak vznikla přirozenou cestou velká jezera, která dnes skýtají možnost nádherné dovolené všem milovníkům slunění a koupání. Díky velké ploše těchto jezer a jejich pláží si každý jistě najde své místo.

Lutová - vesnická památková zóna- Obec Lutová patří mezi nejstarší vsi na Třeboňsku. V písemných pramenech se připomíná ve 14. století, kdy zde stávala tvrz pánů z Landštejna. Po nich patřila Rožmberkům a od roku 1577 k chlumskému panství. Obec je od roku 1990 zařazena mezi vesnické památkové zóny. Od konce 18. století docházelo k přestavbě roubených chalup ve zděné usedlosti, zachovávající zpravidla původní dispozici. Hlavní obytné stavení se štítem obráceným do ulice nebo do návsi bylo spojeno zdí a bránou s průčelím špýcharu. Spolu se stodolou v zadní části dvora tak tvořily uzavřenou čtvercovou usedlost. Na chudším Třeboňsku v porovnání s bohatými blatskými statky vznikaly prostší stavby, trojúhelníkové štíty měly jednodušší ornamenty i štukovou výzdobu.

Chlumská rybniční soustava - Tato soustava je tvořená rybníky s názvy Podsedek, Starý Hospodář, Žofinka, Výtopa a další. Součástí soustavy jsou i chráněná území – přírodní rezervace Staré jezero a národní přírodní památka Vizír. V bezprostřední blízkosti se nachází také revír pro sportovní rybolov na rybníce Nový Kanclíř.

Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Chlumu u Třeboně - Poutní kostel Nanebevzetí Panny Marie v Chlumu u Třeboně stojí na kopci na náměstí a je výraznou dominantou obce. Kostel byl vystavěn v letech 1737–1745 majitelem chlumeckého panství, hrabětem Janem Františkem z Fünfkirchenu. Ten jej vystavěl z vděčnosti Panně Marii za záchranu života. K areálu kostela patří také křížová cesta a řada soch světců v jeho okolí. Uvnitř se nachází krásná barokní výzdoba a několik zajímavých fresek.

Zámek Chlum u Třeboně - Novobarokní zámek postavený v roce 1710 se nachází nedaleko hráze rybníka Hejtman. Dnešní podobu získal úpravami provedenými na konci 19. a začátkem 20. století. Je obklopen zámeckým parkem s množstvím exotických stromů a keřů a sochami z 18. a 19. století. V současnosti je zámek v soukromých rukou a není otevřený pro veřejnost, ale park je volně přístupný.