5 dní po méně známých a fotogenických místech jižních Čech
Malebné jihočeské scenérie plné historických památek, rozsáhlé přírodní parky a rezervace, nekonečné možnosti pro zachycení krásy jihočeské krajiny v každém ročním období, působivé venkovské prostředí... prostě ideální podmínky pro ty, kteří se rádi toulají s objektivem tak jako Markéta a Magdaléna - kreativní duo známe jako Czech Vibes. Inspirujte se k výletům po méně známých a fotogenických místech, která holky navštívily.
Začínáme...
Putování za krásnými fotografiemi začíná v Plané nad Lužnicí, kde čeká prohlídka místní Fary s minimuzeem se stálou výstavou lidové tradice. Pokračovat budete do Zámeckého parku Strkov, kde se projdete “Hraběcí pěšinkou” na hráz rybníka Hejtman a zpět (nebo to můžete vzít jako okruh). Poslední aktivitou dne je výšlap na Hrad Choustník krásnou přírodou se skálami a vyhlídkou z věže.
Na začátek doporučujeme zastávku v Informačním centru Soběslav, kde jsou k dispozici letáčky a další informace k následujícím aktivitám. Zastávka ve Smrčkově domě s největší národopisnou expozicí v jižních Čechách na téma Lidové tradice Blat a Kozácka je nutností pro důležité vstupní informace pro prohlídku Blat. :) Opomenout nemůžeme ani procházku podél městských hradeb a výlet na bývalé slovanské Hradiště Svákov s křížovou cestou, kapličkou a rozhlednou. Dále navštívíte malebné vesnice jako z pohádky ve stylu selského baroka. Záluží (nejhezčí z blatských návsí), Komárov, Klečaty, Zálší, Mažice a vydáte se na pěší výlet po naučné stezce Borkovická Blata nebo po naučné stezce Mažice.
Je v písku Písek? V sezóně rozhodně ano! U kamenného mostu totiž každé léto vyrostou sochy, které vypadají jako velké bábovičky. Dále v Písku nesmíte vynechat lávku Dagmar Šimkové, Prácheňské muzeum a jako tip na horké dny tu máme plovárnu U Václava (ala Rozmarné léto). Pokračujeme na Otavskou stezku, která se běžně absolvuje pěšky nebo na kole, ale pokud není čas, zastávky se dají absolvovat i autem. Po cestě potkáte Tvrz Kestřany, Památník bitvy u Sodoměře s krátkou procházkou kolem rybníků, Zámek Štěkeň, kde se však musíte chovat jako poutníci, a Strakonice s prohlídkou města nebo návštěvou Hradu. Ve Strakonicích doporučujeme restauraci Sůl a řepa, kde je nutná rezervace předem. Ze Strakonic se vydáte směr Blatná se zastávkou ve městečku Radomyšl s křížovou cestou a krásným kostelem.
Dobré ráno na zámku Blatná! Ranní návštěva zámeckého parku je nejkrásnější. Můžete nakrmit daňky, objednat si procházku s alpakami nebo dokonce ranní piknik. Až se dostatečně pokocháte, vyrazíte na Švecburg, nejmladší hrad v republice. Jeho první zmínka je z roku 2007, má dvě věže a k nim přilehlé dvě místnosti malých rozměrů. Hrad si postavil pan Jan Švec, zedník z povolání. Cesta pokračuje na zříceninu hradu Helfenburk s krásnými výhledy do okolí. Čeká tu krásná procházka lesem, kde uvidíte nespočet mravenišť. Cestu pak zakončíte až na Lipensku, někde v okolí Nové Pece.
Hřebenovka Plechý-Třístoličník, aneb 3 státy během 5 vteřin
Protáhněte nohy, vyrážíte na jednu z nejkrásnějších šumavských hřebenovek, během které přejdete několik významných vrcholů, ale hlavně si užijete jedinečné výhledy. Trasa začíná v Nové Peci, kde je možné zaparkovat u Horské služby. Odtud se pokračuje po zelené. Část cesty vede podél Schwarzenberského kanálu a od Kamenného moře u Plešného jezera už půjdete po žluté. Hurá, nejvyšší vrchol české části Šumavy máte za sebou, na vrcholku je nepřehlédnutelný kříž, u kterého je jedno z nejkrásnějších vyhlídkových míst široko daleko. Trasa dále pokračuje na Trojmezí, kde se protínají státní hranice Česka, Rakouska a Německa. Na tomto bodě je od roku 1993 postavený žulový sloup se státními znaky všech tří zemí, který když obejdete, navštívíte tři země během několika vteřin. Po dalších třech kilometrech procházky po hřebeni se blížíte k Třístoličníku. Po krátkém odpočinku se vydejte zpět k Plechému, odtud dolů k jezeru. Cestou se určitě zastavte na Kučerově vyhlídce a u pomníku A. Stiftera. Celá trasa v mapě.