Po stopách architektury a významných osobností - Budějce
Rádi byste objevili něco víc než jen obvyklé turistické atrakce? Vydejte se s námi po stopách architektury a významných osobností Českých Budějovic! Město, které je již po staletí srdcem jižních Čech, ukrývá poklady minulosti a inspiruje trendy současnosti. Od renesančních domů přes gotické památky až po funkcionalistické stavby zdejší architektura doslova vypráví příběhy lidí, kteří se nesmazatelně zapsali do historie města. V článku objevíte nejenom zajímavé památky, ale také tipy na místa, kde můžete načerpat jedinečnou atmosféru města a dozvědět se něco nového o těch, kteří Českým Budějovicím vtiskli jejich jedinečný charakter. Nechte se inspirovat a vyrazte do města, kde minulost a přítomnost tvoří dokonalý celek.
Brožuru s mapou ke stažení a online prohlížení máme taky. Stačí kliknout.
Po stopách architektury
České Budějovice, metropole jižních Čech, se mohou pyšnit bohatou historií a architekturou, která odráží proměny města v průběhu staletí. Procházka po městě vás zavede k jedinečným stavbám a připomene osobnosti, které se zapsaly do jeho dějin. Toto je pouze výběr toho, co můžete ve městě vidět. Pokuste se při procházce městem občas zastavit, zajít do bočních ulic, zvednout hlavu a jen se dívat kolem sebe. Uvidíte, že Budějce mají mnoho skrytých skvostů, které v dnešní uspěchané době přehlížíme.
Nádraží České Budějovice
Českobudějovické nádraží je skvostem železniční architektury, které se pyšní svou neoklasicistní fasádou a vnitřní výzdobou. V hlavní hale se určitě podívejte nad sebe. Nádraží hrálo důležitou roli jako dopravní uzel, zejména v 19. století, kdy bylo město centrem obchodu a průmyslu.
Lannova třída
Nese jméno po jednom z nejvýznamnějších podnikatelů a filantropů města, Vojtěchu Lannovi. Ulice je lemována historickými budovami, které odrážejí bohatství a vkus měšťanské společnosti 19. století. Mezi nejvýznamnější stavby patří například secesní hotel Grand, budova Prioru, bytové domy s obchody nebo budovy u centra města - Československé obchodní banky a České národní banky. Volný prostor vedle budovy Prioru a Jihočeské univerzity je pozůstatkem bombardování v roce 1945.
DOC Mercury
Dopravně obchodní centrum je moderní architektonický počin, který se pyšní unikátním řešením parkování autobusů přímo na střeše budovy. Toto inovativní řešení je nejen funkční, ale také přispívá k efektivnímu využití prostoru v centru města.
Žižkárna
Budova známá jako Žižkárna byla dříve důležitým vojenským objektem. Dnes je to prostor, který slouží kulturním a společenským akcím, a jeho historie je plná zajímavých příběhů z dob minulých. Uvnitř najdete mural art významných osobností města.
Prior
Prior, dříve jeden z největších obchodních domů ve městě, je symbol socialistické architektury 70. let 20. století. I když jeho estetika nemusí být pro každého, budova představuje významný doklad doby, kdy se ve městě rodily nové urbanistické koncepty.
Masné krámy
Historická budova Masných krámů je jedním z nejstarších tržních objektů v Českých Budějovicích. Dnes slouží jako restaurace, ale dříve zde prodejci nabízeli čerstvé maso a jiné produkty, které byly nepostradatelné pro městský život. Původně bylo maso prodáváno na náměstí, ale z hygienických důvodů byla vystavěna krytá tržnice v Krajinské ulici, kde můžeme pozůstatky krámků v jednotlivých kójích pivnice vidět dodnes.
Koldům
Tato ikonická budova Bohumila Böhma, známá jako Koldům (kolektivní dům), je jedním z prvních experimentů s kolektivním bydlením v Československu. Budova měla společné prostory. Menší garsoniery sloužily jako přechodné bydliště, větší byty zase pro rodiny. Vybavení domu bylo nadstandardní a v budově se nacházela společná restaurace, vyhlídková kavárna nebo kino. Jedná se o první místní celomontovaný panelový bytový dům, který výrazně ovlivnil další výstavbu bytů v jižních Čechách.
Panská 6
Mezi kuriozity Budějc patří nejužší budova ve městě. Tento úzký dům, který svou šířkou nepřesahuje dva metry je pozůstatkem městského opevnění vedle Rabenštejnské věže.
Radnice
Postavená v barokním stylu, je jedním z nejkrásnějších městských domů na náměstí Přemysla Otakara II. Fasáda radnice je zdobena sochami čtyř ctností, jejich originály najdete v interiéru. Stejně jako sochu Samsona. Komentovaná prohlídka rozhodně stojí za to. Začíná v radničním turistickém informačním centru. Během prohlídky uvidíte základy původních domů a užijete si výhled na náměstí ze střechy.
Černá věž
Černá věž je dominantou města a neodmyslitelnou součástí jeho panoramatu. Tato gotická stavba sloužila jako strážní věž a symbol moci města. Výstup na vrchol věže nabízí nádherný výhled na celé město i okolí. Na jižní straně najdete ukazatel stavu měsíce - tzv. mondšajn.
Solnice
Původní gotická stavba, která byla využívána k uskladnění soli, je dnes jednou z nejstarších dochovaných budov ve městě. Solnice je unikátním příkladem středověké architektury, která přežila staletí. Krov velké solnice je jeden ze 4 nejstarších tohoto druhu v České republice.
Koh-i-Noor Hardmuth
Společnost je světoznámým výrobcem tužek a psacích potřeb. Budova, ve které sídlí, je významným příkladem průmyslové architektury. Dodnes zde můžete cítit vůni výroby. I na evropských tužkách najdete označení tvrdosti, které je spojení s městem České Budějovice - HB. Traduje se, že i další označení je spojeno s touto továrnou. Zkratka HB vyražená na tužkách označuje výrobce Hardtmuth-Budweiss, tj. H = Hardtmuth, B = Budweiss/Budějovice a F vychází ze jména Franz Hardtmuth.
Kendeho vila
Kendeho vila, postavená v secesním stylu, je jedním z nejkrásnějších příkladů vilové architektury v Českých Budějovicích. Vila je spojena s příběhem rodiny Kende, která patřila k významným podnikatelům ve městě.
Plavecký bazén
Moderní architektura plaveckého bazénu je významným přínosem pro město. Tento sportovní areál nabízí nejen místo pro plavání, ale také pro relaxaci a sportovní vyžití v moderním prostředí.
Unikátnost je v podobě technicky náročné konstrukce zavěšené lanové střechy, kdy se v době realizace (1958) jednalo o provedení světové úrovně.
Pavilon T / Výstaviště České Budějovice
Výstaviště České Budějovice je důležitým centrem obchodních a kulturních akcí. Pavilon T, jako jeden z jeho moderních objektů, nabízí široké možnosti využití a je ukázkou moderního designu, podobně jako vedle stojící Národní pavilon Z.
Vodárenská věž
Tato technická památka z 19. století sloužila jako důležitý prvek zásobování města vodou. Vodárenská věž je jednou z nejvýznamnějších technických památek v Českých Budějovicích a má technické propojení se Samsonovou kašnou na náměstí.
Budovy na náměstí - Významné budovy a historie podloubí
Náměstí Přemysla Otakara II. je jedno z největších středověkých náměstí v Evropě. Místní podloubí, která lemují náměstí, jsou unikátním prvkem městské architektury, který sloužil jako ochrana obchodníků před nepřízní počasí. Každá budova na náměstí má svou historii, například palác Včela, který byl domovem jedné z nejbohatších rodin v městě.
Koněspřežka
Koněspřežná železnice z Českých Budějovic do Lince byla první svého druhu na evropském kontinentu. Dnes tuto historickou trasu připomíná muzeum, kde se návštěvníci mohou seznámit s tímto technickým zázrakem 19. století.
Věže a městské opevnění
České Budějovice byly dříve obehnány mohutnými hradbami a věžemi, které sloužily k obraně města. Některé z těchto věží se dodnes zachovaly a jsou připomínkou doby, kdy město bylo důležitým strategickým bodem.
Po stopách významných osobností
Rodina Hardtmuthů
Rodina Hardtmuthů, zakladatelé společnosti Koh-i-Noor, zanechali výraznou stopu v historii města. Jejich inovace v oblasti psacích potřeb učinily z Českých Budějovic jedno z průmyslových center Rakousko-Uherska.
Václav Havel
Václav Havel, dramatik a první prezident České republiky, má také své místo v historii města. Navštívil České Budějovice několikrát, a to nejen jako politik, ale i jako kulturní osobnost a s městem ho pojí o vojenská služba. V areálu Jihočeské univerzity najdete Lavičku Václava Havla.
Vojtěch Lanna
Vojtěch Lanna byl jedním z nejvýznamnějších podnikatelů 19. století a výrazně přispěl k rozvoji Českých Budějovic. Jeho odkaz je dodnes patrný v podobě mnoha budov a infrastrukturních projektů, které financoval. Lannova rodina se významně podílela na průmyslovém rozvoji města, zejména v oblasti lodní dopravy a stavebnictví. I proto se ulice vedoucí z nádraží do centra píše s dvěma n - Lannova třída.
Švejk / Jaroslav Hašek
Jaroslav Hašek, autor slavného románu "Osudy dobrého vojáka Švejka", je s městem spojen především díky četným zmínkám v jeho díle. České Budějovice byly jedním z míst, kde se odehrávaly Švejkovy příhody a kam vedle jeho anabáze, což přispělo k popularitě města mezi čtenáři. Jaroslav Hašek zde sloužil jako voják a na budově Mariánských kasáren najdete pamětní desku.
Bohumil Böhm
Bohumil Böhm byl významným architektem a urbanistou, který se podílel na několika projektech v Českých Budějovicích. Jeho práce měla velký vliv na podobu moderního města a dodnes jsou jeho realizace obdivovány. Mezi nejvýznamnější stavby se řadí Plavecký stadion na Sokolském ostrově, Kolektivní dům Perla na Pražské třídě, taneční kavárna Regina na Lidické třídě, bytové domy v okolí Lannovy třídy nebo montované domy v oblasti Lidického sídliště (u pivovaru Samson).
Ema Destinová
Narodila se v Praze, ale rodina Destinnových vlastnila dům v Českých Budějovicích, kde Emma trávila část svého mládí. Město mělo na ni jistý vliv a částečně se podílelo na jejím uměleckém formování. Navíc Emma Destinnová bývá v Českých Budějovicích často připomínána prostřednictvím kulturních událostí, památníků a výstav, které ji i její odkaz oslavují. Českobudějovické kulturní prostředí si ji tak váží a připomíná si ji jako výraznou osobnost nejen české, ale i světové operní scény. V Českých Budějovicích Emma Destinová i umírá.