Zámek Týn nad Vltavou

Zámek Týn nad Vltavou

Zámek je kulturní památka ve vltavotýnské městské památkové zóně. Památkově chráněn je i celý přilehlý areál, který dominuje severní stráně náměstí Míru v historickém jádru Týna nad Vltavou. Původně arcibiskupský zámek v Týně nad Vltavou dnes slouží jako Městské muzeum.

Obsah muzea má velmi zajímavé složení - hned 2 expozice jsou součástí seznamu nehmotného kulturního dědictví lidstva UNESCO - loutkářství a voroplavba. Expozice představuje průřez historií města Týna nad Vltavou i vltavotýnského regionu.

Přístupnost

Březen až prosinec dle otevírací doby.

Vstupné

ANO, dle aktuálního ceníku.

Jak se tam dostanete

Muzeum se nachází v horní části náměstí v Týně nad Vltavou. Parkování možné na náměstí nebo na náplavce pod náměstím. Autobusová a vlaková zastávka cca 1 km.

Doporučená délka návštěvy

1,5 hodiny

Doplňující informace

Na malebném náměstí Míru v Týně nad Vltavou, stojí monument Zámek Týn nad Vltavou, původně postavený v letech 1698–1699, sloužil jako symbol moci a správy vltavotýnského panství Pražského arcibiskupství. Jeho zdi, zbudované na troskách tří starších domů včetně domu bývalého hejtmana, který byl arcibiskupem konfiskován, nesou stopy barokní elegance a klasicistních úprav po devastujícím požáru v roce 1796.

Díky své strategické poloze a architektonickému významu byl zámek důležitou zastávkou pro mnohé významné osobnosti, včetně samotné císařovny Marie Terezie, která zde byla ubytována během své návštěvy v roce 1753. Přestože v 19. století ztratil zámek svůj původní lesk a arcibiskupové jej navštěvovali jen zřídka, jeho historická hodnota zůstává nezměrná.

Dnes, po staletích sloužení panským úředníkům a dokonce i jako školní budova, zámek přitahuje návštěvníky svým půvabem a příběhy, které se mezi jeho zdmi odehrály. Každý kámen a každý rám okna vypovídá o bohaté historii, která přesahuje běžné povědomí a vtahuje do světa, kde minulost splývá se současností.

Víte, že...

… vltavíny, přírodní zelená skla, jsou jednou z přírodních zajímavostí ČR a jsou pojmenovány právě po místní lokalitě, kde došlo k jejich nálezu?