Putim
Poslušně hlásím, že jsem zase zde! Putim je jednou z nejznámějších a nejmalebnějších jihočeských obcí. Proslavila se zejména díky románu Jaroslava Haška o dobrém vojáku Švejkovi a lidové písni "Když jsem já šel tou Putimskou branou".
Přístupnost
Celoročně.
Vstupné
Zdarma.
Jak se tam dostanete
Využít můžete hromadné dopravy.
Doporučená délka návštěvy
2 hodiny.
Doplňující informace
K popularitě vsi přispěl i Jindřich Šimon Baar svým románem "Jan Cimbura". Obec je dobře turisticky vybavena, její kostel je součástí projektu "Otevřené brány kostelů na Písecku", v letní sezóně pořádá řadu zajímavých akcí, vyhlášený je i podzimní výlov Podkostelního rybníka.
Putim leží na pravém břehu řeky Blanice, těsně před jejím soutokem s řekou Otavou, 6 km jihozápadně od okresního města Písku v nadmořské výšce 386 m.n.m.
Památková zóna, která byla vyhlášena v roce 1995, představuje historické srdce obce a zachovává jedinečnou atmosféru venkovského života minulých staletí. Zahrnuje velkou část obce včetně rozlehlého Podkostelního rybníka, jenž dodává krajině klidný ráz a je přirozenou dominantou oblasti.
V této zóně se dochoval ucelený soubor zděných venkovských usedlostí, které kdysi sloužily místním zemědělcům a dnes působí jako připomínka tradičního venkovského života. Tyto usedlosti doplňují drobnější chalupy, které zachycují kouzlo a jednoduchost historické architektury a vytvářejí mozaiku lidského osídlení v harmonii s přírodou.
Klenotem této oblasti je mohutná zděná budova sýpky u č.p. 15, pocházející z počátku 17. století. Tato impozantní stavba symbolizuje prosperitu zdejšího zemědělství a patří k nejcennějším památkám zóny. Pohled na obec završuje krásné panorama, které se otevírá od říčky Blanice. Řeku zde překonává kamenný most z druhé poloviny 19. století, jenž dodává místu nezapomenutelný charakter a vnáší do celé krajiny nádech maloměstského klidu.