Víte, kde najdete nejkrásnější krajinu dvojího nebe? Troufneme si říct, že nejen na Třeboňsku, ale v celých jižních Čechách, kde je více než 7000 rybníků. U hrází vybraných jihočeských rybníků bude znovu k vidění unikátní činnost zástupců Petrova cechu, pokračovatelů jednoho z nejtradičnějších řemesel, jehož postupy se v některých ohledech po celá staletí prakticky nezměnily. Přijďte a sledujte unikátní přírodní divadlo…
Veřejné výlovy po celém kraji
Každý z nás už to alespoň v televizi někdy viděl… Zpravidla už za svítání nasedají pod hrází u hlavní výpusti muži v gumových oblecích do lodí, aby roztáhli síť přes loviště. Nevod objímá v půlkruhu loviště a rybáři ho začínají stahovat. Takzvaní hajní jdou kádištěm, pěšáci bahnem. Na tvářích všech je znát, jakou sílu musejí vynaložit na stažení sítě. Po půl hodině už "balík" s rybami směřuje ke kádišti, kde je rybáři třídí… A stejnou podívanou nabídnou rybáři i letos po celých jižních Čechách.
Slavnostní výlov největšího českého rybníka Rožmberk je sice pro letošní rok zrušen, napříč celým krajem ale budou probíhat desítky dalších výlovů, stačí si jen vybrat…
Rybářství je starobylý kumšť, které se dědí z generace na generaci. Ve Vodňanech a Třeboni je toto řemeslo dokonce vyučováno na rybářských školách. Tradic spojených s vodou u nás najdeme ale mnohem více… Pojďte se s námi vydat za příběhem vody v jižních Čechách, po stopách tradic, které tento živel formoval, za aktivitami a sporty, které nám umožňuje, za studánkami, prameny a jejich léčivou silou, a také za potravinami a nápoji, které jsou na vodě závislé.
O největším českém rybníku víme všichni… ale věděli jste, že v jižních Čechách máme největší přehradní nádrž, nejpopulárnější vodáckou řeku, nejhlubší rybník, nejstarší most přes řeku, nejvýše položený chovný rybník, nejzachovalejší vodní mlýn, nejvýše položený český rybník a další?