Kam na kole na Budějovicku

Rovinatá krajina Budějovické pánve je jako stvořená pro cyklistiku a výlety na kole, ale najdou se zde také trasy, kde budete muset vyšlápnout nejeden kopeček. Ať už vyrážíte s dětmi, najíždíte kilometry, nebo jste pohodáři na elektrokolech, Budějovicko nabízí řadu možností, jak se v sedle zabavit. Připravili jsme pro vás CYKLO průvodce s 3 trasami různé náročnosti, abyste si mohli snadno naplánovat půldenní výlet nebo celou dovolenou na kole. To vše s atraktivní přírodou jižních Čech, historickými památkami a řadou oblíbených míst, na které po cestě narazíte. Přilby nasadit, šlápneme do pedálů!

Cyklo průvodce je k dispozici on-line v Mapy.cz ZDE a pro vytištění ke stažení ZDE.

Trasa 1: Lišovská

Trasa měří 33,5 km, doba jízdy 2:09 h, mapu naleznete ZDE.

Cyklotrasa okolo Lišova je ideální pro horská kola s převýšením 230 m. Trasa začíná na parkovišti u Coopu v Lišově a vede přes Hůrky, kde se napojíte na cyklotrasu 1106. Pokračujete kolem malebného rybníku Dvořiště do Horní Slověnice, poté do Dunajovic. Odtud trasa vede skrz les do Horního Miletína a poté až do Zvíkova. Návrat zpět do Lišova vás čeká pohodlnou cestou, s krásnými výhledy na krajinu jižních Čech.

Zajímavosti na trase

Kostel sv. Václava Lišov - Novorománský kostel z let 1862–1865, postavený na místě starší stavby, ze které si ponechal věž. Byl vysvěcen v roce 1864 a o rok později obohacen o varhany z dílny Františka Svítila. Kostel je přístupný celoročně, vstup zdarma.

Muzeum Františka Miroslava Čapka - Muzeum sídlí v budově Schwarzenberského špitálu a nese jméno místního rodáka Františka Miroslava Čapka. Expozice představuje tradiční lišovská řemesla jako truhlářství, ševcovství, provaznictví, tesařství a další, doplněná o historické dokumenty a předměty.

Rybník Dvořiště - S rozlohou 387 ha je třetím největším rybníkem Třeboňska a čtvrtým největším v jižních Čechách. Vznikl v roce 1367 přehrazením Miletínského potoka a do dnešní podoby ho rozšířil Jakub Krčín v roce 1580. Rybník se využívá k chovu ryb a k rekreaci. Na jižní straně najdete kemp s písčitou pláží, ideální pro letní odpočinek.

Kostel Nanebevzetí Panny Marie Štěpánovice - Raně gotický kostel z 13. století s pravoúhlým presbytářem a předsíněmi. Je obklopen hřbitovem s ohradní zdí a márnicí. Uvnitř jsou zachovány historické prvky, včetně křtitelnice z roku 1515. Kostel je významnou dominantou obce a chráněnou památkou.

Tvrz Zvíkov - 15 km od Třeboně se nachází pozdně gotická tvrz z doby kolem roku 1500. Má obdélníkový půdorys a původně byla dvoupatrová. Tvrz byla přestavěna na sýpku a není přístupná veřejnosti. Je jednou z mála dochovaných staveb tohoto typu v Čechách, s pamětním kamenem nad vchodem.

Trasa 2: Vltavotýnská

Trasa měří 31,6 km, doba jízdy 2:13 h, mapu naleznete ZDE.

Trasa vede z Hluboké nad Vltavou do Týna nad Vltavou podél řeky Vltavy po Vltavské cyklistické cestě a nabízí krásné výhledy na přírodu. Hned na startu můžete navštívit zámek a přístav v Hluboké nad Vltavou. Odtud trasa pokračuje rovinatým terénem až k Hněvkovické přehradě a mlýnu, kde vás čeká několik mírných stoupání. Poslední úsek z Hněvkovic do Týna nad Vltavou je opět rovinatý. Trasa je dobře značená a částečně asfaltová, vhodná pro cyklisty s průměrnou kondicí.

Zajímavosti na trase

Zámek Hluboká - Dominantní bílý zámek nad městem nabízí prohlídky bohatě zdobených interiérů a přístupné zahrady. Inspirací pro jeho přestavbu byl královský zámek Windsor. K zámku se pohodlně dostanete pěšky nebo turistickým vláčkem.

Sportovně relaxační areál Hluboká nad Vltavou - Jeden z největších volnočasových areálů v ČR, ideální pro celou rodinu. Nabízí atrakce jako lanový park, minigolf, obří trampolíny, dřevěný hrad, volejbalové kurty a půjčovnu sportovního vybavení. K dispozici je také písečná pláž a molo u řeky.

Vyhlídka Baba - Oblíbená přírodní vyhlídka nad řekou Vltavou, ideální pro pozorování východu i západu slunce. Leží na skále ve výšce 449 m n. m., kde se nacházejí zbytky starověkého hradiště. Vyhlídka je přístupná celoročně po červené turistické trase.

Karlův Hrádek - Malebná zřícenina gotického loveckého hradu nad levým břehem Vltavy, založená Karlem IV. v roce 1357. Hrad sloužil jako správní centrum královského území a místo pro lovecké akce. Přístupný je celoročně, vstup je zdarma.

Vorařské muzeum v Purkarci - Síň voroplavby na Vltavě nabízí sbírku dobových předmětů a informativní panely o vorařských spolcích Vltavan. Muzeum dokumentuje práci a život vorařů a šífařů v povodí Vltavy a poskytuje také informace o vodních elektrárnách a dalších technických projektech na Vltavě.

Muzeum Mlýn Hněvkovice - Muzeum nabízí pohled na poslední mlýn na Vltavě, stojící přímo v řece. Památkově chráněná budova s vybavením, turbínou a jezem představuje historii mlynářství, výrobu elektřiny a místní řemesla.

Týn nad Vltavou - Historické středisko voroplavby s památkami jako je kostel sv. Jakuba, arcibiskupský zámek s muzeem vltavínů a loutek, galerie U Zlatého slunce a středověké podzemní chodby.

Rozhledna Semenec - Jedna z nejmenších rozhleden nabízí výhled z výšky 4 metrů na řeku Vltavu, Jadernou elektrárnu Temelín a okolní krajinu. Rozhledna byla postavena ve 30. letech 20. století a poblíž se nachází další vyhlídka na město.

Přírodovědné muzeum Semenec - Interaktivní muzeum v Týně nad Vltavou je ideálním cílem pro rodiny s dětmi, které zde mohou objevovat přírodu a plnit různé úkoly. V areálu najdete expozice domácích i cizokrajných rostlin, sbírku hornin a zkamenělin, vodní hřiště, paleonaleziště, stezku naboso a další interaktivní prvky.

Soutok Vltavy a Lužnice - Soutok je označen božími muky sv. Jana Nepomuckého, postavenými koncem 18. století jako ochrana proti povodním. Na pravém břehu se rozkládá chráněné území Přírodní památka Lužnice. Na protějším břehu leží obec Neznašov s historickými památkami a naučnou stezkou.

Sportovně relaxační areál Hluboká
Mlýn Hněvkovice - muzeum a řemeslná dílna
Vyhlídka Baba

Turistické cíle

Vyhlídka Baba
Karlův Hrádek

Turistické cíle

Karlův Hrádek
Přírodovědné muzeum Semenec
Vyhlídka Neznašov

Turistické cíle

Vyhlídka Neznašov
Městské muzeum Týn nad Vltavou
Vorařské muzeum v Purkarci
Zámek Hluboká nad Vltavou
Týn nad Vltavou - město vltavínů

Trasa 3: Holašovická

Trasa měří 18 km, doba jízdy 1:17 h, mapu naleznete ZDE.

Holašovická trasa začíná právě ve vesnici Holašovice zapsané na Seznam světového dědictví UNESCO a je ideální volbou pro milovníky cyklistiky a krásné přírody. Z Holašovic se vydáte po cyklotrase 1196 směr Chmelná. Tato trasa vás zavede do krásného prostředí Blanského lesa. Po cestě narazíte i na pramen, kde se můžete osvěžit nebo si doplnit vodu. U Bohouškovické myslivny se vydáte ke zřícenině kostela sv. Víta a poté dále do malé vesničky Habří. Odtud pokračuje trasa přes Kvítkovice a Čakovice do Jankova, známého svými zachovalými selskobarokními stavbami a kaplí sv. Víta. Celý okruh vás dovede zpět do krásných Holašovicích a budete mít za sebou skvělou projížďku jihočeskou krajinou. Díky mírnému převýšení je trasa snadno zvládnutelná, takže je ideální i pro rodiny s dětmi nebo pro méně zkušené cyklisty.

Zajímavosti na trase

Holašovice - Vesnická památková rezervace a unikátní příklad selského baroka z 19. století, kdy byly původní dřevěné stavby přestavěny do zděných domů s bohatě zdobenými štíty, což z Holašovic činí jedinečný evropský venkovský celek.

Holašovické Stonehange - Jedná se o megalitický kruh z žulových kamenů vytvořený v roce 2008. Nachází se nedaleko Holašovic a údajně má silnou energetickou moc. Kruh tvoří 23 kamenů z místního okolí a je považován za místo vhodné k meditacím.

Zřícenina kostela sv. Víta - Asi 1 km od Habří se nachází zřícenina kostela z roku 1644, postaveného u poutního místa se zázračnou studánkou. Kostel byl zrušen za vlády Josefa II. a dnes z něj zůstalo jen torzo zdi s třemi okny. Vedle se nachází i kaplička sv. Víta.

Kaple sv. Víta Jankov - Selskobarokní kaple z roku 1882 je zajímavá svým umístěním na mírně svažité návsi, kde tvoří centrální prvek obce. Kaple má nejen historickou, ale i estetickou hodnotu díky svému zdobenému štítu s letopočtem a štukovému kříži.

Jihočeské Stonehenge

Turistické cíle

Jihočeské Stonehenge

Kam na elektrokole

Elektrokola se stala neodmyslitelnou součástí cykloturistiky. Pokud nejste úplní sportovci, snadno na nich zvládnete celodenní výlet bez větší námahy. Pro aktivní cyklisty zase otvírají vzdálenější cíle a dlouhé trasy v sedle. Ať už na Budějovicko přijedete se svým vlastním elektrokolem, nebo si ho budete chtít půjčit na místě, rozhodně se vám bude hodit tento kompletní přehled půjčoven a dobíjecích míst.

Inspirace na další cyklo výlety na Budějovicku

Budějovicko je protkáno sítí cyklotras, ale také cyklostezek. Cyklovýlet si tak můžete naplánovat s tématickým zaměřením a vydat se třeba po filmových místech, za památkami, nebo do krajiny blat a rybníků. Podél řeky Vltavy prochází dálková trasa EuroVelo 7 nazývaná také Středoevropská nebo Sluneční trasa. Začíná za severním polárním kruhem a končí ve Středomoří, ale tady na Budějovicku na ní objevíte třeba Zámek Hluboká, historické centrum Českých Budějovic nebo město Týn nad Vltavou.

Trasy vhodné pro in-line brusle

Inline bruslení je stále populárnějším sportem, který láká lidi všech věkových kategorií díky své zábavnosti a jednoduchosti. Je skvělým způsobem, jak si užít pohyb na čerstvém vzduchu a zároveň poznávat nové místa. Turistická oblast Budějovicko nabízí několik skvělých tras, které jsou ideální právě pro inline brusle. Mezi nejoblíbenější patří cyklostezky podél řeky Vltavy, které spojují České Budějovice s Hlubokou nad Vltavou nebo trasu vedoucí z Českých Budějovic do Boršova nad Vltavou. Tyto stezky mají kvalitní povrch a rovinatý terén, což je ideální pro pohodlné a bezpečné bruslení.

Týn nad Vltavou – Břehy
Park Stromovka

Turistické cíle

Park Stromovka